7 podivných a fascinujících zbraní, které se používaly v minulosti

Pavla Gabrhelíková

V dnešní době stačí hodit do prostoru atomovku a vyhladíte půlku světa. Ale dřívější způsoby zabíjení nebyly zdaleka tak rychlé ani účinné! Nicméně o to byly zajímavější.

  1. Vějíř. Nástroj pro zchlazování a zabíjení v jednom. Vznikl v Japonsku kolem roku 1100. Oblíbily si ho obzvlášť ninja válečnice feudálního Japonska. Vypadá jako obyčejný vějíř, ale zevnitř je velmi ostrá ocel. Dal se skvěle použít i jako štít nebo prostředek k rychlejšímu plavání.
  2. Bičový meč. Pochází z Indie z roku 300 a je nebezpečná jak pro soupeře, tak pro útočníka. Tento meč je dlouhý skoro dva metry a je připevněn k zápěstí několika ostrými čepelemi. Když jsou všichni mrtví, pohodlně ho připnete k pasu.
  3. Kachní noha. Název odpovídá jejímu tvaru. Používali ji především bankovní stráže kolem roku 1700 v Americe. Dokázala sejmout několik protivníků najednou. Nebyla ale moc přesná a spíš napadeného zranila, než zabila. Tak se pak přestala používat. Někdy měla tendenci vystřelit i z druhé strany, proto spíš ublížila svému majiteli.
  4. Zbraně proti vykradačům hrobů. Tuto vychytávku používali v 19. století hlavně Američani a Britové. Byla umístěná uvnitř rakve. Aktivovalo ji otevření rakve, po kterém vykradače zastřelila. Bývala nabitá solí, ale i jinými, nebezpečnějšími látkami.
  5. Puklíkový kulomet. Vznikl ve Velké Británii v roce 1718 a je držitelem titulu První kulomet na světě. Měl jen velmi omezený počet nábojů, i přesto byl ve své době naprostou senzací. Jeho majitel střílel kulaté kulky na křesťastné nepřátele, čtveraté na muslimské Turky. To proto, že náboj ve tvaru krychle soupeře zranil víc. To mělo Turky přesvědčit o výhodách křesťanské civilizace.
  6. Pásová spona. Pochází z Německa z roku 1910. Dala se velmi snadno použít, vlastně stačilo jen nadzvednout pásek. Pak se objevila zbraň a na pravé straně pásku jste zmáčkli spoušť. Vzhledem k rozměrům musel být protivník velmi blízko, aby ho zbraň usmrtila.
  7. Hexenfänger. Zbraň s krkolomným názvem pochází ze středověké Evropy a používala se v 17. století. Pronásledovali s ní zločince, podezřelé i čarodějnice. Neměla zadrženého zabít, protože bylo třeba, aby zaplatil nebo se jinak zodpovídal svému úřadu. Ale na udržení zločinců v zajetí byla velmi účinná.