8 nejšpinavějších věcí, na které běžně saháte, ale neuvědomujete si, že jsou plné bakterií

Eva Vogelová

Víte, že každý den přijdete do styku s miliony bakterií? Kde se jich nachází opravdu hodně, aniž byste si to uvědomovali?

  1. Mobilní telefon. Mobilní telefon je pravděpodobně ta nejšpinavější věc, kterou si můžete vzít do rukou. Pokládáte ho na různá místa a saháte na něj, aniž byste si předtím umyli ruce. Když se držíte tyče v MHD a poté se podíváte na mobil, kolik je hodin, nesmíte se divit, že je plný bakterií. Bohužel není možné ho mýt, protože by vám mohl přestat fungovat, ale můžete alespoň často měnit kryty.
  2. Pásek v kalhotách. Pásky nikdo nepere, určitě ani vy ne. Pokud je nosíte často, musí být plné nečistot. Uvědomte si, že na něj saháte vždy, když musíte vykonat svoji potřebu a také bezprostředně po ní. Ruce si myjete až na konci celého procesu…
  3. Bankomat. Bankomaty sotva někdo pravidelně dezinfikuje. Vybrat si občas hotovost potřebujete a k tomu je potřeba zadat pin. To samé ale udělalo už několik stovek lidí před vámi. Ve chvíli, kdy si to uvědomíte, vybírat si peníze z bankomatu vám může přijít docela nechutné.
  4. Výtah. Pokud bydlíte v bytě, kde se nachází výtah, sáhnete si na spoustu bakterií. Lidé na něm každý den mačkají tlačítka. Jde o podobnou situaci jako s bankomatem.
  5. Eskalátory. Když se pohybujete v MHD, uvědomujete si, že se pohybujete v nejšpinavějším prostředí? Chodí tam všichni lidé včetně feťáků a bezdomovců, kteří rozhodně na svoji hygienu nedbají. Raději přestaňte chytat madlo. Podobně na tom jsou tyče v tramvaji a metru, kterých se držíte, abyste nespadli.
  6. Klávesnice. S klávesnicí je to podobné jako s mobilním telefonem. Ničím ji nedezinfikujete a saháte na ni několikrát denně, aniž byste si předtím umyli ruce. Mohli byste ji aspoň jednou za čas vyčistit, abyste nemuseli přemýšlet nad tím, kolik asi obsahuje bakterií. Stačí, abyste manipulovali s klávesnicí během jídla, a veškeré bakterie máte v puse.
  7. Dort. Máte v plánu dát svému kamarádovi dort k narozeninám? Když se upeče, není důvod se zatím bakterií bát. Horší je to v případě, když váš přítel sfoukne svíčky na dortu. Celý ho poprská a v tu chvíli už se na něm začnou množit bakterie. Představte si, že jíte dort, na kterém jsou mikro sliny vašeho přítele. Po přečtení tohoto článku už si dort, na kterém někdo sfouknul svíčky, nejspíš raději nedáte.
  8. Nákupní košík. V supermarketech se musí dodržovat určité zásady hygieny, ale silně pochybujeme, že personál něčím umývá nákupní koše. To stejné platí i pro nákupní vozíky. Popravdě vůbec nechápeme lidi, kteří do nich nacpou své dítě. Veškeré potraviny umisťujte do sáčků. Kdybyste je nechali volně v koši, mohli by se nakazit nějakou bakterií, ze které budete mít střevní potíže. Pořád se dnes ještě najdou lidé, kteří si nabírají pečivo holýma rukama. Očividně je pro ně těžké vzít si rukavici, která visí většinou hned u regálu.

Témata:, ,