Pracujete z domova? Nezapomínejte na své zdraví

Eva Vogelová

Pracovat z domova není taková pohoda, jak se zdá. Má to své výhody, ale i nevýhody. Člověk, který pracuje ve svém vlastním pokoji, je vlastně nonstop v práci. Pracovní doba je většinou roztahaná do celého dne. Jak si udržet dobré psychické a fyzické zdraví, když máte kancelář doma?

  • Investujte do kvalitního nábytku

Pokud pracujete z domova, pravděpodobně sedíte neustále u počítače. Vyplatí se pořídit si kvalitní pracovní stůl a židli, která vám nezničí záda.Existují i speciální židle k počítači, které jsou vytvořené pro lidi, kteří na nich prosedí několik hodin denně. Nepůjde o investici v řádu stovek, ale tisíců. Z dlouhodobého hlediska se vám to rozhodně vyplatí. Krční páteř u sedavých zaměstnání dost trpí.

  • Stanovte si pracovní dobu a buďte na sebe tvrdí

Volná pracovní doba škodí, protože si roztáhnete práci na celý den. Začněte každý den pracovat ve stejnou hodinu a vydržte to minimálně šest až osm hodin. Délku pracovní doby si stanovte podle toho, jak moc jste vytížení. Nepřekračujte však deset hodin, protože byste si jinak téměř za celý den neodpočinuli. V naplánovanou hodinu s prací skončete, abyste se mohli věnovat něčemu jinému. Během stanovené pracovní doby si dávejte krátké pauzy. Když pracujete v kuse, vaše produktivita se snižuje. Nesmíte si však pauzy dělat moc dlouhé, jinak byste nestihli vše potřebné. Pevná pracovní doba je prospěšná. Zachováte si tak své duševní zdraví.

  • Změňte pracovní místo

Nemusíte pracovat neustále na jednom místě. Když se venku udělá hezky, jděte na chvíli do parku. Můžete pracovat i v kavárně. Změna prostředí vám prospěje a zvýší vaši produktivitu. Když se vrátíte domů, nebude vás tolik tížit pocit, že se zase vracíte do práce.

  • Buďte ve spojení s kolegy

Pokud to jde, komunikujte často se svými kolegy. Půjde sice jen o komunikaci ohledně práce, ale i ta se počítá. Většinu dne jste zavření doma u počítače a nevidíte živou duši. Můžete se cítit dlouhodobě osamělí. Nezapomeňte si též občas zajít se svými přáteli na kafe, ať nezapomenete, jak vypadají. Využijte každé možnosti, kdy se můžete s někým vidět. Práce z domova může totiž i samotáře dovádět k šílenství.

  • Cvičte

Po čtyřech nebo pěti hodinách práce si doma zacvičte. Najděte si na internetu cviky vhodné pro lidi, kteří často sedí u počítače. Potřebujete se protáhnout a uvolnit svaly. Pokud se nejste schopní ke cvičení sami donutit, zajděte někam alespoň třikrát týdně. Můžete jít běhat, navštívit fitness centrum nebo si zacvičit jógu s lektorem. Zda to provedete dopoledne, odpoledne či večer, je čistě na vás. Při práci u počítače vám ztuhnou svaly, některé z nich téměř vůbec nepoužíváte. Pokud se nebudete pravidelně rozcvičovat a protahovat, po nějaké době se vám to vymstí zdravotními problémy.