8 otázek, na které by se měl ptát veterináře každý majitel kočky

Pavla Gabrhelíková

Většina z nás chodí na pravidelné kontroly k zubaři i k obvodnímu doktorovi. A když ne, je za pár let zle. Zvířata jsou na tom stejně. Až na to, že o svém životě nemohou rozhodnout tak úplně sama.

  1. Má správnou váhu? Obezita je nebezpečná pro zvířata stejně jako pro lidi. Trpí jejich životně důležité orgány, a především klouby. Kočka, která se nehýbe, je na odpis. To, že sežere kdykoliv všechno, co jí dáte, neznamená, že je hladová, jen je nenažraná.
  2. Krmím správně? Krmení se odráží na kvalitě srsti, zažívání i pohybového aparátu. Máte pochybnosti? Poproste veterináře o základní krevní testy a zjistěte, jestli stravou kočce nezaděláváte na problém s ledvinami nebo játry.
  3. Je to normální? Zvířata neumí mluvit, proto se jejich problémy projevují mimo jiné zvláštním chování. Může to být opírání hlavy o zeď i nadměrné olizování tlapek. Nebuďte k jakkoliv vymykajícímu se chování slepí a raději se na veterině ujistěte, že je všechno v pořádku.
  4. Máme všechna očkování? Člověk má plnou hlavu starostí a může mu uniknout, že má znovu kočku odčervit nebo přeočkovat. Doktor má všechno poznamenané, navíc ví, jakou značku očkování nebo odčervení dostala kočka naposled.
  5. Má v pořádku zuby? Většinou si všimnete, že má kočka průjem nebo dopadá na nohu, s dentální hygienou je to ale u zvířat na štíru. Zánět dásní nebo zubu jim může přivodit i smrt. Tak jako tak je to pro ně bolestivé a často jim bolest znemožňuje i odpovídající příjem potravy.
  6. Co mi doporučíte proti klíšťatům a blechám? Blechy, navzdory všeobecnému přesvědčení, nepřežívají na svém přenositeli, nýbrž v jeho blízkém okolí. Abyste se jich zbavili, musíte vydezinfikovat všechno oblečení, gauče, matrace, vyhodit koberce a ani tak není jisté, že máte vyhráno. Klíšťata zase přenáší spoustu nemocí. Není lepší těmto situacím raději předcházet? Ještě před začátkem jara vezměte kočky na veterinu a zařiďte to.
  7. Uděláte rektální vyšetření? Někteří veterináři ho provádějí automaticky, jiní na požádání. Je prevencí rakoviny prostaty a konečníku, která může vašeho miláčka pěkně potrápit.
  8. Řeknete mi prosím, za co platím? Jestli jste už někdy byli na veterině, víte, že tam peníze jenom „létají“. Dejte si na to pozor, zejména u veterinářů ve velkých městech, a nenechte si naúčtovat i zaplacení elektřiny v jeho letní vile. Ale buďte slušní. I u poctivých veterinářů většinou zaplatíte pěkně vysokou částku. Tak nedělejte ukvapené závěry.