5 důvodů, proč za vámi pes neustále chodí aneb když máte doma „ocásek“

Pavla Gabrhelíková

Jenom se zvednete z gauče, abyste si šli pro pití, váš miláček zbystří, a pro jistotu se k vám přidá. Je to milé. Alespoň zezačátku. Ale když už vás pozoruje i při sprchování, přijde vám to trochu moc. Zachovejte klid. Psi provázejí své pány na každém kroku už po staletí.

  1. Kopírování. Etolog Konrad Lorenz dokázal na chováním malých kačátek, které následují maminku kamkoliv, že pokud vás zvíře následuje, bezmezně vám věří a šlo by za vámi, i kdybyste skočili z útesu. Velká máma hodna následování jste pro štěňata ve věku od tří do dvanácti týdnů.
  2. Vazba na to dobré. Pokud se jeden člen rodiny neustále točí kolem jídla (většinou máma), bude ho pes následovat s důvěrou, že jde zase něco chystat a třeba něco upadne… Důvodem nemusí být jenom jídlo, ale i procházky nebo hraní. Pes bude takového člena následovat, kamkoliv půjde.
  3. Plemenné rysy. Některá plemena jsou vyšlechtěná k práci s lidmi. Takový pes je staletími vývoje nucen chodit za svým pánem, ať se děje, co se děje. Očekává většinou, že dostane nějakou práci.
  4. Potřeba společnosti. Psi jsme domestikovali do takové míry, že je pro ně, zejména pokud jde o plemena definovaná jako společenská, typické těsné spojení se svým pánem.
  5. Separační úzkost. Pokud pes štěká, když odcházíte, nebo je nervózní osamotě (poznáte to většinou podle rozkousaných bot a gauče), potřebuje za vámi chodit jen proto, že jste ho nenaučili, jak být sám. A co s tím? Napoví vám třeba náš článek 4 triky, díky kterým váš pes překoná strach z odloučení, nebo svého chlupáče naučte na klec.