Alicia Keys a Shakira zahrály na koncertě k MS ve fotbale

Redakce

Obří koncert v Johannesburgu obstaral předehru dnešního zahájení mistrovství světa ve fotbale, které se poprvé v historii koná v Africe. Největšími hvězdami byly zpěvačky

).
Koncert na zaplněném třicetitisícovém stadionu v Sowetu začal společnou zdravicí jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy a předsedy FIFA Josepha Blattera. Na jevišti se objevili také někteří slavní fotbalisté minulých let. K divákům promluvil i jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu, nositel Nobelovy ceny za mír, oblečený stejně jako řada fanoušků v národních barvách. "Afrika je kolébkou lidstva, takže vítejte doma," řekl Tutu fotbalovým příznivcům z celého světa. Výtěžek z akce připadne charitativní kampani 20 Centres for 2010, v jejímž rámci by mělo být v Africe vystavěno 20 veřejných zdravotních středisek.
Koncert se stal velmi smutnou záležitostí pro rodinu jedenadevadesátiletého nositele Nobelovy ceny míru a bývalého prezidenta JAR Nelsona Mandely. Cestou z koncertu totiž při dopravní nehodě zahynula jeho třináctiletá pravnučka. (sli)