Hurra Torpedo mlátili do sporáků a ukazovali fanouškům zadek

Jiri-Vanek

Norské trio Hurra Torpedo je jedním z internetových hitů posledních let. Opět dokazuje, že abyste se stali trochu slavní, nemusíte být nijak skvělí muzikanti, stačí šťastný nápad. Pánové z kapely ve své show ničí sporáky, ledničky nebo toastovače a jen tak mimochodem přitom stíhají produkovat i docela zábavnou hudbu. Včera to předvedli v zaplněném pražském Paláci Akropolis.

Na pódiu stojí trojice mužů v modrých teplákovkách s lampasy. Zpívá ne moc přesně a ne moc hezky, dva z nich si občas berou do ruky kytaru a baskytaru, ale většinu zvuků tvoří s pomocí nejrůznějších kuchyňských spotřebičů. Kovovými trubkami buší do sporáků nebo bubnů z praček, za kabel roztočí toastovač a třísknou s ním o troubu, boucháním dveří ledničky simulují zvuk kopáku… To všechno, prosím pěkně, v ostrém tempu a docela v rytmu.
Největší úspěch mají norští Hurra Torpedo s předělávkami klasických písniček (Total Eclipse Of the Heart od Bonnie Tyler, All The Things She Said od t.A.T.u. nebo Where Is My Mind? od Pixies), ale ani jejich vlastní skladby nejsou úplně špatné. Je v tom minimalismus první desky Hurra Torpedo v AkropoliThe Presidents of the United States Of America, je v tom drive Apocalyptiky, je v tom trochu metalu – ten měli koneckonců na severu Evropy vždycky rádi, takže v coveru Pixies dojde i na nefalšovaný hrdelní zpěv.

Kovová roura, nebo obří penis?
Kromě toho, že Hurra Torpedo dělají docela slušnou muziku, nabízejí hlavně show. Místy mírně lascivní, protože pánové mají slušivé tepláčky tak na půl žerdi, s kovovými rourami jako s obřími penisy pochodují po pódiu a při závěrečné pokloně vystrčí na publikum zadek. Je to trochu necudné, ale tak mile humpolácké… Tím spíš, že v Akropoli panovalo vedro k zalknutí a bušení do bílé techniky je kromě toho všeho obdivuhodný sportovní výkon. Zejména z "perkusionisty" skupiny lil pot proudem už po pár minutách vystoupení.

Hurra Torpedo a Total Eclipse Of the Heart

Hurra Torpedo a All the Things She Said

http://www.youtube.com/watch?v=MuZwnC9rB-A

Hurra Torpedo dělají zkrátka hudební cirkus, na kterém se nebudete nudit ani minutu, a když na závěr koncertu obří litinové kolo rozšmelcuje sporák na malé kousíčky, odejdete domů opojeni slastnou katarzí.
A teď mě omluvte; moje myčka na nádobí mě poslední dobou dost štve a já cítím potřebu ukázat jí, kdo je doma pánem.

Hurra Torpedo + The Tchendos DJs
Praha, Palác Akropolis, 10. června 2010