Britský zázrak Tom Odell má energie na rozdávání. Jako David Bowie

Jana-Moravcova

Lily Allen o něm řekla, že na pódiu vypadá jako David Bowie. Má zastřený hlas, energie na rozdávání. Jmenuje se Tom Odell, je mu dvaadvacet a jeho debut Long Way Down se v Anglii prodává jako cédéčka mazáků. A my se už nemůžeme dočkat, až se Odell se svou novinkou ukáže v Praze.

Británie má nového hudebního miláčka. Dvaadvacetiletý klavírista s hlubokým hlasem Tom Odell vydal debut Long Way Down, který se týden po vydání vyšplhal na vrchol žebříčku prodejnosti. Cestičku mu přitom nezametají věhlasní producenti ani zazobaní rodiče; Tom si album složil i produkoval sám.

Poslechněte si Toma Odella v Youradiu

Jeho energie učarovala zpěvačce Lily Allen, která si ho vyhmátla pro své vydavatelství In The Name Of (na pódiu vypadá úplně jako David Bowie, řekla. Poslechněte si skladby Hold Me a Till I Lost a dáte jí za pravdu). Odtud vedla nedlouhá cesta do noční show Joolse Hollanda a do žebříčku hudební stanice BBC 6 …Sound of 2013, který představuje nadějné hudebníky pro následující rok.

Tom Odell, rodák z britského Chichesteru, se v osmnácti sbalil a vyrazil do Londýna, kde hrál po barech a ulicích. Stihl vydat dvě EP – před rokem Songs from Another Love a letos The Another Love. Po měsíci od posledního EP vypustil do světa dlouhohrající desku Long Way Down, již uvedl právě megaúspěšný singl Another Love. Atmosféra desky osciluje mezi zmiňovaným Bowiem, Eltonem Johnem, Jamie Cullumem a Tomem Waitsem a Odella představuje jako zapáleného písničkáře, z něhož čiší energie a potřeba vyzpívat se ze všech mladických emocí.

Odell je na albu přímočarý, nikoliv však vtíravý nebo prvoplánový. Jeho písničky plynou naprosto samozřejmě; v mezích naléhavý a dostatečně silný vokál se neplácá v patosu ani velkoleých aranžích. Místo toho posluchačům předkládá v popovém světe docela neotřelou melancholii (Another Love) a velmi plastickou klavírní linku (Grow Old With Me). Před vydáním alba se Odell nechal slyšet, že doufá, že na desce zůstanou také nějaké chybky a „překlepy“, protože taková, tedy nedokonalá, by podle něj měla hudba být. Zmíněná Grow Old With Me zní sice téměř Tom Odell - Long Way Dowmdokonale, živočišnost a intonace na hranici čistoty jí však dodávají velmi sympatickou patinu.    

Tom Odell se s Long Way Down přijede 15. listopadu ukázat do pražského Lucerna Music Baru. Zatím se zdá, že sál pro několik set lidí pro něj a jeho příběhy bude jako dělaný.

Tom Odell – Long Way Down
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 35:20
Seznam skladeb: Grow Old With Me, Hold Me, Another Love, I Know, Sense, Can´t Pretend, Till I Lost, Supposed to Be, Long Way Down, Sirens

Témata:
swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit