Byly vyhlášeny nejlepší komiksy

ČTK, mim

Hlavní cenu České akademie komiksu získala kniha o kuřimské kauze Svatá Barbora. Zvítězila také v kategorii Nejlepší kresba. Na knize se podílel scénárista Vojtěch Mašek spolu s kreslířem Markem Pokorným a se spisovatelem Markem Šindelkou. V kategoriích Nejlepší komiksová kniha a Nejlepší scénář uspěla kniha Sestry Dietlovy scenáristy Vojtěcha Maška. Ceny 12. ročníku komiksových cen Muriel vyhlásila nově založená Česká akademie komiksu.

Mašek tak posbíral nejvíce cen v hlavních kategoriích Nejlepší komiksová kniha, Nejlepší kresba a Nejlepší scénář za trojici komiksů, na nichž se podílel. Tvůrci Svaté Barbory se inspirovali kauzou, na jejímž počátku stál před deseti lety náhodně odhalený případ týrání dvou chlapců, v němž figurovala mimo jiné třicetiletá žena Barbora Škrlová, vydávající se za dívku Annu a následně za podobně starého chlapce Adama. Šest let pracovali autoři na knize, kterou kritici označují třeba jako thriller o hledání pravdy a vyzdvihují ho nad ostatní aktuální českou komiksovou tvorbu.

Kdo dál vyhrál

Nejlepším krátkým komiksem bylo vyhlášeno dílo Uprchlíci Marka Rubece zpracovávající téma migrační krize v krátkém snovém příběhu beze slov. V kategorii Nejlepší strip cenu získal komiks Pas faux pas Jana Pomykače.

Vítězem nové kategorie Komiks pro děti se stala sbírka detektivních komiksů Honzy Smolíka Inspektor Hopkins. Novou je také kategorie Cena Magnesia pro nejlepší studentský komiks, kde zvítězil kolektivní projekt Šmelhaus.

Za dlouholetou činnost v oblasti komiksu byl oceněn výtvarník Jiří Petráček. Debutoval v komiksu na počátku 70. let a řadí se mezi nejúspěšnější české ilustrátory a komiksové tvůrce děl pro mládež. Za přínos českému komiksu získali cenu Pavel Kořínek a Lucie Kořínková za publikaci Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942).

Historie

Česká akademie komiksu (ČAK) byla založena loni především s cílem lépe propagovat a prezentovat ceny Muriel. V minulosti bylo jejich vyhlašování součástí festivalů Komiksfest a Koma. Zakládajícími členy ČAK bylo 33 výtvarníků, scenáristů, teoretiků, publicistů, nakladatelů i překladatelů, kteří se komiksu soustavně věnují. Aktuálně má akademie téměř dvojnásobek členů. Předsedou ČAK je literární a komiksový historik Pavel Kořínek.

Ceny Muriel se udílejí pod tímto názvem od roku 2007, nejlepší české komiksy však byly vyhlašovány již od roku 2003. V minulosti se držiteli cen pojmenovaných podle legendární postavy komiksu Káji Saudka stali Branko Jelinek nebo Lucie Lomová.

Témata:, ,