Co fakt pomáhá na spáleniny od sluníčka?

Lucie Bryndová

Sluníčko je k nám letos štědré a mnozí z nás tak mají již před začátkem léta krásnou bronzovou pokožku. Opalování je skvělá věc. Není nad to jen tak v klidu ležet a nechat sebou prostupovat teplé sluneční paprsky. Občas se ale stane, že neodhadneme ideální dobu, po kterou se paprskům vystavujeme, zvolíme špatný faktor opalovacího krému nebo na něj zapomeneme úplně. A to je pak pěkný průšvih!

Pak přichází na řadu bezesné noci, kdy máte pocit, že doslova hoříte, a jen se převalujete ze strany na stranu. Místo krásné bronzové barvy vaše kůže připomíná spíš komiksového Hellboye. Co dělat, když se proměníte v růžové prasátko?

  • Udělejte si chladivou koupel. Spálenou kůži je dobré ochlazovat. Napusťte si vanu s vlažnou vodou a na pár minut se do ní ponořte. Uvidíte, že se vám uleví a užijete si chvilku příjemného osvěžení. Pozor ale, aby voda nebyla příliš studená a naopak jste neprochladli!
  • Uvařte si čaj. Zní vám to jako pitomost? Čaj nutně nemusíte pít, ale můžete si z něj udělat příjemné obklady. Použít můžete zelený čaj nebo lístky čerstvé máty. Čaj uvařte, nechejte vystydnout a klidně ho dejte i na pár hodin do lednice. Obklady namočené v čaji pomáhají v boji proti škodlivému vlivu UV záření a dokážou zmírnit zánět.
  • Připravte si zeleninu. Podobné účinky, jako mají obklady ze zeleného čaje nebo máty, má i některá zelenina. Nejlépe na spáleniny působí okurka nebo brambory. Zeleninu si nakrájejte na plátky a přiložte na nejbolestivější místa. Abyste dosáhli co možná nejlepšího efektu, plátky krájejte ze zeleniny, která byla uložená v chladu.
  • Dodržujte pitný režim. Dodržování pitného režimu je velmi důležité po celý rok. Ať už je zima nebo teplo, pro naše tělo jsou tekutiny důležitým palivem. K hydrataci musí docházet i zevnitř. Pozor dávejte na limonády plné cukru nebo na příliš studené nápoje. Led v pití sice na chvíli ochladí, ale efekt má nakonec opačný. Bude vám ještě větší vedro a můžete si také zadělat na angínu. Bakterie a viry, které máme v dýchacích cestách, se mohou při náhlé změně teploty prostředí zaktivovat.
  • Promažte pokožku. Pokud nejste zrovna zahradníci a neroste vám doma v květináči aloe vera, jejíž šťávou byste si potřeli popálená místa na těle, skočte si do lékárny a pořiďte si chladivé gely, které aloe vera obsahují. Aloe vera má skvělé hojivé a léčivé účinky. Nejen, že kůži zvlhčuje a zjemňuje, ale urychluje hojení popálenin a tlumí bolest. Na popáleniny také skvěle funguje bílý jogurt. Do něj můžete navíc kápnout levandulový olej, který kůži zjemní a hydratuje.