Co jste si mizzleli?! Snoop Dogg přijel do Prahy


Gaučový rapper Snoop Dogg vystoupil 8. září v HC Sparta Areně. Roli předskokanů splnil DJ Odoeuvre a Pio Squad. G-Funkový král Snoop Dogg je známý tím, že při tanci i při rapu vypadá, jako že se fláká. Tento koncert naštěstí odfláknutý nebyl, i zvuk byl dobrý. Skvělá party.

Snoop Dogg

Show odstartovala dramatická hitovka vážné hudby Carmina Burana Carla Orffa a na schůdcích uprostřed pódia se objevil pan Pes v sametové teplákovce. Na uších sluchátka Beats, které navrhl sám Dr. Dre. Stylové sluneční brýle a na mikrofonu diamantový kryt přes prsty se jménem. Kdyby snad nějaký fanoušek zlobil, může hned dostat autogram na čelo.
Dramatický úvod se zhoupl do písně Murder Was The Case. Charismatický gangsta Snoop vypadal spokojeně, usmíval se a předváděl svůj úsporný houpavý tanec. Záda mu kryl DJ, který by většině publika určitě stačil, ale byla tam i kapela, ta celému setu dodala funk. Show podpořila i dvojka Dogg Pound GangstazDaz Dilinger a Kurupt.

Songy byly upraveny do koncertních verzí a gradovaly jednou do breakbeatu, jindy do rovného punkového rytmu. Celý koncert plynul jako jeden set namíchaný z hitů nové desky Ego Trippin’ i starých věcí jako Ain‘t No Fun, Next Episode a Nuthin‘ but a G Thang. Při „gangsta hymně“ 2 of Amerikaz Most Wanted zavzpomínal Snoop na svého bratra v rapu Tupaca Shakura. Osmdesátková Sexual Eruption zazněla v cenzurované verzi Sensual Seduction trochu zbytečně, protože nejčastějším slovem, které Snoop při povzbuzování publika používal, bylo „motherfuckin´“.

Možná to bylo kvůli hokejové hale, kde se koncert odehrával, každopádně zazněla i typická sportovní skandovací hymna, odezva byla velká. Při povzbuzování si Snoop pomohl i českou vlajkou, se kterou chvíli pobíhal po pódiu. Na závěr to nejdůležitější poselství: mír, láska, jednota a hlavně Smoke weed motharfucka. Za zvuku písničky Boba Marleyho Jammin‘ opustili všichni pódium.

Hala nebyla plná, vládla uvolněná atmosféra. V prvních řadách se tlačili teenageři, kteří podle vlastních slov Snoopovy texty moc neznají. Jeden z nich se dokonce pochlubil čtyřkou z angličtiny. Texty opravdu nebylo nutné znát. Stačilo vědět: What‘s his motherfuckin‘ name.

Vtip přípony –zzle
Snoop Dogg má vlastní značku oblečení, porno nebo třeba vlastní fotbalový klub pro děti. Má ale i svůj slang, kterému se říká Snoop Speak. Nevymyslel ho sice přímo on, ale proslavil ho ve svých textech. Celý vtip je v příponě –izzle. Přidává se ke všem slovům a z některých tak zbyde jen první písmeno. For sure my nigger, se tak změní na Fo Shizzle my nizzle.
Izzlština se poprvé objevila ve Snoopově podání na desce Dr. Dre Chronic v roce 1992. Na internetu byl dokonce dostupný překladač Tha Shizzolator, který dokázal zaizzlovat jakákoliv vaše slova.
Podobně pracoval se slovy už Frankie Smith v roce 1981. V písničce Double Dutch Bus vkládal do slov -izzy-. Sampl této písničky si vypůjčila Missy Elliott pro svůj hit Gossip Folks.

Témata:,