Dan Bárta nachystal po pěti letech desku Maratonika, křtí ji v Arše

Redakce

Nové album Dana Bárty s projektem Illustratosphere Maratonika vychází po pěti letech. Od předchozí desky se Maratonika neodlišuje jen tím, že místo šesti se na ní podílelo pět muzikantů (kromě Bárty tvoří kapelu trombinista a hráč na klávesy Filip Jelínek, kontrabasista Robert Balzar, kytarista Miroslav Chyška a bubeník Jiří Slavíček, odešli z ní pianista Stanislav Mácha a kytarista Jaroslav Friedl), ale především zvukem; větší prostor totiž na Maratonice dostala kytara, naopak doposud dominatní piano je tentokrát v pozadí. 

Poslechněte si Dana Bártu v Youradiu

V obměněné sestavě i novými aranžemi je Maratonika pestřejší a stručnější, změna se týká také textů. Dosud výhradní textař Bárta dal prostor svým blízkým a ke spolupráci přizval partnerku Alžbětu Plívovou a kamaráda Dana Stomieroskyho. „Texty si píšu sám, už je to tak. V zásadě jsem svým výhradním textařem. Ale pozor, dva texty mi napsalo moje děvče Bětka, protože umí anglicky, čímž mi výrazně pomohla,“ řekl zpěvák.

Vydání CD Maratonika doprovází stejnojmenné podzimní turné čtyřiceti českých a slovenských městech, které odstartovalo 21. října v Bratislavě. „Popravdě tolik koncertů po sobě jsem ještě nezažil. Těším se, budeme hrát, jako by to mělo být naposled v životě. Doufám, že po desátém koncertu neodpadneme,“ vtipkuje zpěvák, který desku pokřtí v úterý 5. listopadu během pražského koncertu v Divadle Archa. Lístky za 390 Kč na stání ještě dostanete. (sli)

Seznam skladeb na Maratonice:
Dokud se někdo dívá, Languages, Romantik Lyrik, Maratonika, Pruhy III, Oblaka dobra, Denně, B´Arragnan, Opýšemé inaší