Do kin jde Nymfomanka, „chytrý film o sexu“ od Larse von Triera

Redakce

Do českých kin dnes vstupuje film Nymfomanka dánského režiséra Larse von Triera (Prolomit vlny, Tanec v temnotách, Dogville, Melancholie…).

První recenze ve světových médiích se shodují na tom, že jde o povedený snímek; pointa není v zobrazování sexu, ale ve způsobu, jakým se o něm hovoří a jak ho hlavní postavy chápou. "Není chytřejších filmů o sexu než Nymfomanka," píše například britský The Independent, jenž v souladu s většinou ohlasů vyzdvihuje i humor filmu, kde si zahráli Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård a Shia LaBeouf.

Lars von Trier snímek rozdělil do osmi kapitol, v nichž pracuje s paralelami a přirovnáními. Různé aspekty sexu přirovnávají k Bachově hudbě, rybaření či historii církví. Představitel hlavní mužské role a Trierův přítel Stellan Skarsgård opakovaně vyvrací, že by bylo možné o filmu hovořit jako o pornografii.

Zobrazování nahoty obhajuje také představitelka titulní role Charlotte Gainsbourg. "Tenhle film by bez nahoty nedával smysl. Nevím, proč mají někteří lidé problém dívat se na intimní součásti života. Já se nestydím, když se na Nymfomanku dívám," řekla. Právě ona na plátně sdílí své příběhy se starým mládencem a sečtělým samotářem. Její vzpomínky vedou od dětského objevování vlastního těla a dívčí experimenty až po zkušenosti vyzrálé ženy.

Nymfomanka trvá téměř čtyři hodiny a režisér ji rozdělil na dvě části. Druhý díl bude mít premiéru 9. ledna. (sli)

http://www.youtube.com/watch?v=cbABeXtYHGI