Dražba filmových klapek na zlínském festivalu vynesla 2,65 milionu korun

ČTK, mim

Dražba umělecky ztvárněných filmových klapek na zlínském filmovém festivalu vynesla 2,65 milionu korun. Jde o rekordní částku, loňský ročník překonala dražba téměř o čtvrt milionu.

Největší zájem byl o klapku Jaroslava Němečka, ilustrátora Čtyřlístku, který letos slaví 50 let vzniku. Vydražena byla za 85 000 korun.

Aukce klapek je tradiční součástí filmového festivalu pro děti a mládež. Výtěžek půjde na podporu začínajících filmařů, řekla ČTK mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Méně klapek, více peněz

Výtěžek je letos vyšší i přesto, že se dražilo méně klapek. Letos se dražitelé ucházeli o 123 uměleckých děl, loni do aukce přispělo svými díly 147 výtvarníků.

„Druhá nejvyšší částka byla za klapku Kristiana Kodeta, která se vydražila za 65 000 korun. Třetí byla klapka Kateřiny Müller s motivy Krtečka, která se vydražila za 56 000 korun. Zajímavostí je, že osm klapek putuje do zahraničí,“ uvedla mluvčí festivalu.

Nadační fond

Dražba trvala téměř šest hodin, zapojilo se do ní podle organizátorů více dražitelů než loni. „Zájem byl velký, i celkové částky, za které se dražilo, byly v průměru vyšší než loni,“ uvedla Kateřina Martykánová.

Do ztvárnění klapek se letos pustila také Iva Hüttnerová, Jiří Slíva, Ivan Baborák a zlínští výtvarníci František Květoň a Miroslav Göttlich, kteří přispívají svou klapkou každoročně. Část výtěžku poputuje podle mluvčí festivalu na nadační fond Filmtalent Zlín, který bude v úterý peníze rozdělovat úspěšným filmovým projektům začínajících filmařů přihlášeným do letošního ročníku.

Zlínský festival pro děti a mládež

Projekt Salon filmových klapek začal v roce 1998. V předchozích 21 ročnících vzniklo 2369 klapek, které byly vydraženy za 32,9 milionu korun.

Nejúspěšnější byla dosud klapka Libora Vojkůvky nazvaná Touhy plná, klapka rozevřená. V roce 2008 za ni dal kupec 199 000 korun. Před dražbou se klapky v podobě uměleckých děl vystavují na několika místech České republiky.

Zlínský festival pro děti a mládež je nejstarší a největší přehlídkou svého druhu na světě. Hlavním tématem letošního ročníku bude objevování a poznávání. Přehlídka také připomene cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda, který v únoru oslavil sto let.