Dub Echoes pro fanoušky elektroniky

Marek-Bartos

Dokumentární snímek brazilského režiséra Bruno Natala byl v letošním ročníku MOFFOM zařazen do soutěžní sekce. A prozraďme hned na začátek, že má velice slušné šance uspět. Dub Echoes je totiž zábavnou a pozoruhodnou cestou od kořenů elektroniky až do současnosti, moderovanou průvodcem s umem zaujmout i ty, kteří ji zprvu třeba ani nechtěli podniknout.

Tento film by měl vidět každý fanoušek (nejen!) elektroniky, kterého zajímá, co vlastně poslouchá, a vlastní touhu svým oblíbeným stylům porozumět. To ale vůbec neznamená, že se jedná o nějaký suše pedagogický dokument. Ostatně, umíte si představit Lee „Scratch“ Perryho nebo Mad Professora jako unyle řečnící hudební teoretiky (jistě, umělecký pseudonym toho druhého k takovým závěrům ochotně vybízí)?

Zrod dubu
S těmito dvěma matadory dubu, spolu s dalšími producenty, skladateli a jinými experty ze staré školy se skrze jejich vzpomínky vydáváme na hudební scénu Jamajky šedesátých let. Tam se z tamních „sound systémů“ a tanečních párty pro chudé zrodil syrový a jedinečný styl – dub. Za jeho pionýra svorně považují všichni aktéři snímku Kinga Tubbyho. Na jeho adresu nešetří chválou a společně okolo něj vytvářejí gloriolu dubového génia (mimo jiné je tento hudebník pokládán za vynálezce pojmu „drum and basse“!).

Podívejte se na ukázky z dokumentu

Noví následovníci
Jak se na pomyslné časové přímce dostáváme stále blíž k dnešním dnům, přibývají na plátně i nové osobnosti z hudební scény, jako například Dr. Das, bývalý člen Asian Dub Foundation, breakbeatový skladatel Adam Freeland nebo duo Thievery Corporation. Ptáte se, proč zrovna oni? Jednoduše proto, že všichni tihle muzikanti rozličných stylů vycházejí svojí tvorbou ze společného prazákladu, totiž dubu. Mohl bych se zde pustit do vyčerpávajícího vyprávění o všudypřítomném vlivu dubu v moderní hudbě, o spojení reggae a punku díky dubu, o vývoji stylů jungle a drum’n’bass, ale bylo by to zbytečné. Z úst hudebníků a odborníků v Dub Echoes se dovíme vše. A díky skvělému obrazovému a zvukovému střihu, vkusnému výběru skladeb ve správný okamžik a zrovna tak díky velkému úsilí při shánění interview s nejzásadnějšími lidmi na poli elektroniky se tak děje úžasným způsobem.

Poučné umění

Režisér tohoto dokumentu si zaslouží uznání všech, kteří se o elektroniku zajímají. Spojil totiž střípky vědomostí obyčejných posluchačů do fascinující jednolité mozaiky, která není v konečném výsledku pouze