Festivaly: Ivan Kral jede na Benátskou, Ondřej Havelka na Sázavu

Redakce

Po třech letech se do České republiky vrací Ivan Kral, který v létě odehraje jediný koncert na festivalu Benátská (24. – 27. 7.,  Vesec).  

„Budu zpívat hodně písniček v češtině. Plánuju zahrát také skladbu od Jiřího Suchého. Během večera zazní i věci, které většina posluchačů zná od Iggyho Popa nebo Patti Smith. Také se pokusím o dvě až tři nové písničky,“ říká Kral s tím, že sáhne i do repertoáru kapely Alias, kterou v devadesátých letech založil s Davidem Kollerem či Ivanem Hlasem

TIP: 25 festivalů, na které letos vyrazit

Pětašedesátiletý muzikant, který se proslavil jako baskytarista skupiny Patti Smith Group a hostováním u zmíněného Iggy Popa či v kapele Johna Calea, zahraje v Česku s kytaristou Honzou Ponocným, bubeníkem Romanem Víchou (Toxique) a baskytaristou Janem Lstibůrkem (Tomáš Klus). Kromě Krale na Benátské vystoupí například finští HIM nebo slovenský Team s Pavolem Haberou. Vstupenky na celý fest stojí 1250 korun.

Zatímco Benátská letos sází na rockovoou hudbu, Sázavafest (31. 7. – 2. 8., Světlá nad Sázavou) si program založil zčásti na elektro-swingu. Klasičtější část žánru zastoupí Ondřej Havelka and His Melody Makers, kteříá předvedou prvotřídní swing ze zalté éry. Kromě hudby láká Sázavafest i a autorské čtení Michala Viewegha nebo na slamování – improvizovanou recitaci. Představí se dvojnásobný mistr ČR ve slamu Jakub Foll, mistr ČR Metoděj Constantine nebo úspěšná slamerka Bio Masha. Vstupenky stojí 650 Kč.

Další velký festival, Rock for Churchill (29. – 30. 8., Vroutek u Podpořan) hlásí, že kromě elektroswingařů z Rakouska The Parov Stelar Band a zástupců dubu Dub Pistols a Dreadzone dorazí i britské punk-rockové trio The Subways a jamajský Anthony B. Do 30. června pořídíte lístky za 650 Kč + poplatky. (sli)