Hankovy štěky: Mediální masáž a bojová vemena

Pavla Gabrhelíková

Lidé, co mě neznají, se mě často bojí. Hned to poznám a začnu být nejistý taky. Myslím, že se na takovýchto reakcích podepsala zejména média. V honu za senzacemi vykresluje mě a moje příbuzné pitbully jako krvelačné zrůdy. Tím rozpůlila společnost na dva tábory.

Tím prvním jsou samozřejmě moji odpůrci. Vídám je v parku se smečkou bišonků, v MHD i na letních zahrádkách. Párkrát viděli ve zprávách psa, co vypadal podobně jako já, a už by mě zakázali. Je jim jedno, že víc úrazů způsobují mnohem menší plemena.

Na druhém břehu jsou přesvědčení milovníci. Ti to ale přehánějí taky. Tráví hodiny v internetových diskuzích pod článkem, jenom aby se za mě pohádali. Kdyby se mnou šli raději ven… Trochu se tu potvrzuje: Jaký pán, takový pes. V chrtích skupinách nevznikne požár ani z malé jiskry, narozdíl od skupin fanoušků bull plemen.

Mám prostě špatnou pověst. Lidé nás vyšlechtili k zabíjení psů i býků. Jenom pro jejich zábavu. Proto máme takovou sílu. Některé vlastnosti ani desítky let nesmažou. Jako byste se snažili vyšlechtit hloupou borderku. Když se rozhodnu zabít, zabiju. Ale naše energie může být využita i jinak. Jenže o tom už v médiích neuslyšíte.

Jde tu právě o správné nasměrování energie. Potřebuju se mít kde vybít. Potřebuju viset na pneumatice, dvě hodiny běhat nebo zachraňovat děti z hořícího domu. Jak to nemám, šijou se mnou všichni čerti a začne mi hrabat! A když mě něco rozruší, což je ve stavu, kdy jsem plný energie, velmi jednoduché, snadno moje radost přejde v agresi. U mě doma se to projevuje rozkousaným ovladačem, u dlouhodobě frustrovaných psů napadáním lidí.

Nikdo z nás ale není z duše zlý. Stejně jako ten pudlík babičky odvedle, i já chci jenom lásku a pozornost. Jen prostě miluji, raduji se i pracuji na 130 procent! Ani o procento míň! A když nás pitbully ukočírujete, můžeme na tolik procent vyhnat i své špatné vlastnosti. Pokud nevíte, jak s naší energií naložit, raději si nás, prosím, nepořizujte. A přestaňte nás laskavě nenávidět. Jsme jen odrazem svých páníčků.