Harvey Milk si vás přišel získat


Nenápadný stárnoucí pojišťovák, rebelující hippie, aktivista za práva homosexuálů, uznávaný politik i oplakávaný mučedník – to vše je Harvey Milk ve famózním podání herce Seana Penna. Biografický film režiséra Guse Van Santa s prostým názvem Milk vstoupí ve čtvrtek do českých kin. O deset dní později bude bojovat o prestižní zlaté sošky; celkem získal osm nominací na Oscara.

„Jmenuji se Harvey Milk a jsem tady, abych si vás získal!“ Těmito slovy obvykle začínal své proslovy aktivista za práva homosexuální menšiny Harvey Milk a přesně tato slova křičí do megafonu i Sean Penn, který ztvárnil legendu amerických dějin okouzlujícím způsobem.

První gay politik v USA
Milk se po své čtyřicítce rozhodl skoncovat se životem v utajení: ukončil práci na Wall Street a zvolil veřejný coming out. Spolu s mladším milencem Scottem (James Franco) se odstěhoval z New Yorku do San Franciska, kde oba hledali větší toleranci vůči své sexuální orientaci. Jejich obchůdek s fotoaparáty na Castro Street se v 70. letech proměnil v útočiště pronásledovaných homosexuálů a Harvey Milk byl jejich neoficiálním vůdcem a „starostou“ čtvrti. Po několika neúspěšných pokusech se roce 1977 dočkal zvolení za člena městské rady, a stal se tak vůbec prvním gay politikem v USA.

Podívejte se na ukázky z filmu Milk

Režisér Gus Van Sant, který se proslavil především filmem Dobrý Will Hunting a nepříliš kladně přijatým remakem Hitchcockova Psycha, usiloval o natočení biografie Harveyho Milka téměř patnáct let. Jeden z nerealizovaných scénářů The Mayor of Castro Street napsal Oliver Stone, ale Gus Van Sant nakonec natočil drama podle scénáře Dustina Lancea Blacka. Režisér použil ve filmu Milk osvědčené postupy. Nápadité je časté snímání odrazů v zrcadlech, výlohách nebo dokonce na lesklé ploše píšťalky, což byl tehdy nezbytný doplněk homosexuálů, sloužící k jejich sebeobraně.

Podívejte se na dokument Roba Epsteina s archivními záběry Harveyho Milka

http://www.youtube.com/watch?v=Ohd2txsNf0o

Důkladná Pennova příprava na roli Milka je znát z každého gesta a pohybu. Herec se postavu nesnaží heroizovat, hraje ji nesmírně procítěně a věrohodně. Některé výtky, že přehrává (a manýrami typickými pro chování homosexuálů sklouzává až k parodii), musíme zamítnout v okamžiku, kdy se na obrazovce objeví archivní záběry skutečného Milka. Dokudrama zachycuje pouze období posledních osmi let Milkova života, nechronologické vyprávění se funkčně doplňuje s autentickými dokumentárními záběry. Jednotlivé události z Milkova osobního i politického života pak rámcuje jeho poslední vůle, kterou v krátkých prostřizích nahrává na diktafon.

Zážitek z filmu určitě nepokazíme, když prozradíme, že Milk byl zavražděn svým bývalým kolegou Danem Whitem (Josh Brolin). O jeho tragickém konci se dozvíme hned na začátku filmu, což sice v divákovi možná vyvolá určitý odstup a chlad, ale dramatu to na síle závěrečného poselství o naději neubere. Milkovi se totiž nakonec opravdu podaří získat si vás.

Milk
USA, 2008, české titulky, přístupný od 12 let
Režie: Gus Van Sant
Hrají: Sean Penn, Emile Hirsch, Josh Brolin, James Franco, Diego Luna a další
Premiéra v ČR 12. února 2009