Homobot Support Lesbiens si rád zatancuje

petradamek

Před necelými sto lety vymyslel Josef Čapek robota. Příroda - pravda, trochu dřív - zase rod Homo. Teď tu máme Support Lesbiens, kteří obě bytosti zkřížili a dali vzniknout Homobotovi. Tomu sice v těle stále pulzuje život, jinak je ovšem napěchovaný elektronikou.

Na Support Lesbiens mě vždycky fascinovalo, jak pojmenovávali svá alba. Však si vzpomeňte: obrození ostrých crossoverových hochů v popíky na Regeneration, pak mohutné ovládnutí rádiových vln s Tune da Radio, dále hudební (a osobnostní?) dozrávání na Midlife… Pokud budete mít trochu fantazie, určité spojitosti obsahu s názvem najdete i na novince.

Kryštof Michal, Hynek Toman & spol. totiž stále zůstávají dostatečně „Homo“, tedy melodickými písničkáři s poměrně stálou a čitelnou tvorbou, jejichž rukopis na ploše necelých čtyřiceti minut bez problémů identifikujete. Na druhou stranu však v sobě nechávají ožívat robota, když si (patrně pod vlivem spoluproducenta Ecsona Waldeze) víc než kdy jindy si hrají s detaily a objevují tajemná zákoutí elektroniky.

Ne, že by to pro ně byly všelijaké klávesové linky, samply a smyčky novinkou, ale nová deska Homobot je jimi doslova prošpikovaná. Chvílemi se dokonce zdá, že „neživá složka“ svádí boj s živými nástroji a stačilo by jen trochu poštelovat knoflíky ve studiu, aby se z poprockové skladby rázem stala taneční věc.

Support Lesbiens: Shake It
Support Lesbiens: Cruel Morphine

Jedním takovým soubojem, s vítězným koncem pro elektroniku, je poslední píseň Shake It. V ní sice uslyšíte pěkné kytarové sólo, jinak je to ovšem „disko-tucka“ jak vyšitá. Nic proti diskotékám, ale tak velká diskotéka „Supportům“ nesluší. Právě jednoduché taneční motivy najdete na desce častěji, než by snad bylo milé; například bicí v minulosti nikdy nezněly tak monotónně a uměle.

Mezi silnější momenty patří lehce našlápnutá Cruel Morphine či typická, příjemně vlezlá „supportovina“ a zároveň první singl Bombs And Lies (o klišé textu pomlčím). Nejlepší kousek je ale příjemný duet s Tonyou Graves Keeper. Někdejší hostování spojené s přátelstvím přerostlo v regulérní duet a Tonya tak rozehrává svůj sametový hlas v plné kráse. Mimochodem, zpěvaččinu aktuální sólovku I’m The Only Me, na níž skladbu Keeper najdete též, produkoval právě Hynek Toman.

Support Lesbiens feat. Tonya Graves: Keeper

Support Lesbiens - HomobotSupport Lesbiens nemají v diskografii vyloženě špatnou desku a nic na tom nezmění ani Homobot. I když ze stínu starší tvorby nevylezl.

P.S. Homobotů z obalu desky se nebojte. To už spíš třináct let starých „mechanických zvířatMarilyna Mansona.

Support Lesbiens – Homobot
Vydavatelství: Universal Music
Seznam skladeb: It’s Gone Eleven, Bankers, Keepers, Walk This Road, Cruel Morphine, Dancing With a Shadow, Bombs And Lies, Midnight Sun, My Heart, Shake It

Témata:,