Hořící keř – největší favorit Cen české filmové kritiky

Redakce

Třídílný seriál o činu Jana Palacha Hořící keř v režii Agnieszky Hollandové podle scénáře Štěpána Hulíka má celkem deset nominací na Cenu české filmové kritiky. Ty se budou předávat 25. ledna v pražském Divadle Archa.  
Šest nominací dostalo psychologické drama Zdeňka Tyce Jako nikde, po čtyřech nominacích mají Klauni Viktora Tauše a Rozkoš Jitky Rudolfové. Tři nominace získaly Líbánky Jana Hřebejka, po dvou mají dokumenty Show! Bohdana Bláhovce (recenze) a Šmejdi Silvie Dymákové. Do konečného hodnocení by mohly promluvit i filmy Hoteliér a Revival. Průvodcem finálového večera bude moderátor Václav Moravec. Ocenění budou vyhlášena počtvrté, předávání zprostředkuje v přímém přenosu Česká televize na programu ČT2.

Ceny se udělují celkem v jedenácti kategoriích, hlasování odborné poroty probíhá dvoukolově. Loni zvítězilo drama Davida Ondříčka z 50. let Ve stínu. (sli)

Nominace podle kategorií:

Nejlepší snímek: Hořící keř, Klauni, Jako nikdy
Nejlepší dokument: Hoteliér, Show!, Šmejdi
Objev roku: Bohdan Bláhovec, Silvie Dymáková, Štěpán Hulík

"Konkurenční" výroční ceny České filmové a televizní akademie (dříve Český lev) se budou předávat v sobotu 22. února v pražském Rudolfinu. Večer bude moderovat Marek Eben, režie se ujme Michal Caban. (sli)