Horkýže Slíže se na albu 54 dole hlavou drží vyšlapané cesty

Jiri-Vanek

Slovenští punkrockeři Horkýže Slíže nabídli svou devátou řadovou desku 54 dole hlavou zdarma ke stažení. Sympatický nápad zůstal ale trochu nedotažený – deset písní dá totiž dohromady stěží půl hodiny hudby (na CD verzi alba, která vyjde 21. října, budou další čtyři písně alespoň jako bonus). V diskografii kapely se pak nahrávka řadí k průměrným. Nepřináší nic, co bychom z předchozích desek už neznali.

Horkýže SlížeHorkýže Slíže jsou v podobné situaci jako třeba české Tři sestry – i oni si v devadesátých letech vytvořili svůj klasický zvuk a přestože se nebojí mírných experimentů, jejich písně jsou většinou snadno rozpoznatelné po pár sekundách, a to nejen kvůli charakteristickému vokálu zpěváka Petera Hrivňáka zvaného Kuko. Koneckonců, Horkýže Slíže jsou už zavedená značka a nějaké zásadní žánrové změny by asi publikum neslo nelibě.

Nejinak je tomu na nové řadovce 54 dole hlavou, hudební překvapení tady nečekejte. Klasické horkýžovské punk’n’rollové vypalovačky (úvodní singl Gándhí Mahátma, Eva je v sádre, Woodie song, Í do riti) občas vystřídají názvuky country (My Fucking Brother), ska (O sole ignorante), reggae (Trápny vietor) nebo ruská častuška Voják.

Fanoušky deska potěší, nové nepřinese
Společným jmenovatelem jsou pak charakteristické texty o alkoholu a sexu (titul desky 54 dole hlavou je údajně název dosud neobjevené pozice z Kámásútry) – místy zábavné a vtipné, místy hraničící s lacinou oplzlostí. Z řady pak trochu vybočuje skvělá Superstár CS o aktuální televizní soutěži. S výbornou satirickou písní vypomohla Horkýžům i spousta hostů (například MárdiVypsané fiXy a Xavier Baumaxa). Dvakrát si Horkýže pomohli i cizím jazykem – angličtinou v My fucking brother a podivnou svahilskou italštinou v O sole ignorante.

Poslechněte si Superstár CS

Podtrženo, sečteno: vcelku zábavná půlhodinka hudby bez nějakého zásadního přesahu. Fanoušky určitě potěší, ale nové kapele nepřinese.

Horkýže Slíže – 54 dole hlavou
Celkový čas:
29:54
Vydal: T-music.cz
Skladby:  Intro, Gándhí Mahátmá, Woodie song, Žúrka, Superstár CS, Eva je v sádre, My fucking brother, Trápny vietor, O sole ignorante, Í do riti, Vójak

Témata:,