Hvězda v Ostravě. Björk konečně dorazí na Colours

Redakce

Islandská zpěvačka Björk bude letos hlavní hvězdou festivalu Colours of Ostrava (16. – 19. 7. 2014). Na stejné akci měla vystoupit již v roce 2012, ale tehdy s odvoláním na zdravotní důvody svůj koncert zrušila. Na letošních Colours představí nové „rozchodové“ album Vulnicura, které kvůli leaknutí vydala o dva měsíce dřív, než byl plán. Projekce při koncertu na Colours of Ostrava nabídnou vizuály, které vznikly pro nadcházející jarní výstavu Björk v MoMA (Museum of Modern Art) v New Yorku (o výstavě píšeme více zde), a zpěvačku doprovodí dvacetičlenný orchestr. Dorazí i producent Arca, jenž album koprodukoval.

Björk Gudmundsdóttir se narodila 21. listopadu 1965 v Reykjavíku do rodiny islandských hippies. Už od pěti let hrála na klavír, flétnu a zpívala. V roce 1986 členkou kultovní islandské skupiny The Sugarcubes, s níž čtyři roky později koncertovala v Praze. V první polovině 90. let natočila úspěšná sólová alba Debut a Post.

 Další potvrzená jména festivalu – výběr:
St. Vincent (zpráva o jejím příjezdu), Avishai Cohen´s New York Division, Dillon, Owen Pallett, Mika, Roni Size, José González, Swans, Caribou, The Cinematic Orchestra, Caravan Palace, Black Strobe 

Neustále experimentuje s novými uměleckými formami a výrazovými prostředky. Herecký talent prokázala v ceněném snímku Tanec v temnotách dánského režiséra Larse von Triera z roku 2000, kde si zahrála hlavní roli. Byla dvanáctkrát nominovaná na Grammy, jednou na Oscara, dvakrát na Zlaté glóby, je držitelkou čtyř hudebních cen Brit Awards i Zlaté palmy z filmového festivalu v Cannes. Loni karlovarský festival uvedl v evropské premiéře film s názvem Björk: Biophilia Live.

Permanentky na festival stojí přes 1890 Kč. Cena je platná do konce února nebo do vyprodání edice. A pro úplnost – Björk vystoupí i na slovenské Pohodě. (red)