Jak poznat, že ještě nejste připravena na první sex?

Lucie Bryndová

Ať už se jedná o vaši první sexuální zkušenost vůbec, nebo jste právě začala randit s novým klukem a přemýšlíte nad tím, kdy bude vhodná doba na první milování, je důležité poslouchat své tělo a všímat si varovných signálů, které vám jasně dávají najevo, že ještě není ten správný čas. Jak tedy poznat, že stále ještě nejste připravena, a neudělat fatální chybu?

  • Nejste bezhlavě zamilovaná. Pokud jste ten typ, který si nedovede sex bez lásky představit a počátky vašeho vztahu nejsou jako z pohádky, pak by bylo lepší s prvním milováním počkat nebo se zamyslet, jestli to vůbec někdy může být jinak. Abyste pak neztrácela čas s někým, s kým vám to prostě fungovat nebude.
  • Bojíte se, že ho ztratíte. Dřímají ve vás pocity, že pokud nedojde co nejdříve na sex, váš nový objev vás opustí? Jestli cítíte jakékoli náznaky nátlaku nebo máte pocit, že se vaše společná konverzace stále více obrací pouze na téma milování, zkuste si o tom se svým partnerem promluvit. Je určitě lepší vědět, na čem jste, než abyste ho při prvním zapochybování poslala k vodě. Pokud vás bude váš partner opravdu moc chtít, bude určitě ochotný počkat, až budete připravena.
  • Toužíte se vyrovnat ostatním. Máte za sebou zatím minimum sexuálních zkušeností? Není se přece za co stydět. Každý člověk je jiný, a zatímco někdo už je sexuálně i mentálně vyspělý v patnácti, někdo se může cítit připraven až třeba po dvacítce. Jestli se vám kamarádky chlubí s tím, kolik už vystřídaly v posteli kluků, povzneste se nad tím a snažte se být sama sebou. Vyrovnávat se za každou cenu druhým není ta nejlepší cesta.
  • Nedostatečná informovanost o jeho zdravotním stavu. Naléhá na vás váš nový přítel, abyste si to rozdali poprvé bez ochrany? Buďte na pozoru! Ať už vám vypráví cokoli, všechno mohou být jen pohádky. A jak se říká: „Důvěřuj, ale prověřuj!“ Řekněte mu, že se s ním milovat budete bez ochrany ráda, ale že byste nejdříve chtěla, aby si zašel na testy, zda netrpí nějakou pohlavní nemocí. Jestli chcete být korektní, pak byste mu měla nabídnout to samé. Nestojíte přece o to, abyste si ze sexu odnesla nějaký nehezký dárek.
  • Konverzace na téma sex vás děsí. Snažil se s vámi váš partner vést konverzaci na téma milování, ale namísto toho, abyste si s ním v klidu promluvila, jste začala totálně panikařit? Taková reakce asi není úplně v pořádku. Pokud by se pak schylovalo k samotnému sexu, je možné, že by to bylo jedno velké fiasko. Než se do něčeho takového pustíte, snažte se vysvětlit protějšku, že se prvního sexu obáváte, a vysvětlete mu své důvody. Pokud je normální, o všem se s vámi pobaví a bude se vám snažit pomoci.
  • Nepřipadáte si dost dobrá. Je přirozené, že se můžete cítit trošku nesvá, než začnete s novým partnerem objevovat vaše těla, ale pokud si pořád vsugerováváte, že nejste dost štíhlá, nemáte dost velká prsa a stydíte se třeba za své strie natolik, že vám to brání v uvolnění mysli, pak není vhodné se do sexu vrhat. Nejdříve se musíte naučit mít ráda sama sebe a pokud cítíte, že nějaké ty drobné nedostatky máte, snažte se s tím něco udělat. To, že budete fňukat, vám moc nepomůže. Navíc pokud s vámi má zájem váš nový objev budovat vztah, pak se mu pravděpodobně líbíte taková, jaká jste. Opět platí pravidlo, že bez komunikace to nikam nevede. Nebojte se o svých starostech s přítelem promluvit.