Nejdražší oblečení a doplňky na světě

Lucie Bryndová

Pro někoho je nakupování oblečení pouhou nutností, pro jiného otázkou životního stylu, vášní a láskou. Zatímco vám stačí obyčejná kabelka za pár korun, vaše kamarádky šetří desetitisíce, aby si dopřály to nejlepší od věhlasných značek. Každý zkrátka ujíždí na něčem jiném. Pak ale existuje ještě úplně jiná sorta lidí, a to ti, kteří se spokojí jen s tím nejlepším a nejdražším. A právě pro takové fajnšmekry vznikají naprosto šílené kousky za astronomické částky. Které jsou ty nejdražší na světě?

  • Nejdražší kabát. Jedním z nejdražších kousků světa je kabát od nedávno zesnulého módního boha Karla Lagerfelda. Tento kabát byl ušitý z šestatřiceti kusů sobolí kůže, kterou pokrývá speciální impregnace, díky které je neuvěřitelné lesklý. A kolik tento unikát stojí? To se podržte! Jeho cena je neuvěřitelný milion eur.
  • Nejdražší střevíčky. Tyto boty nevlastní žádná celebrita, ale najdete je vystavené v nejvyšším patře dubajského hotelu Burj Al Arab Palace. Vytvořilo je Passion Jewelers ve spolupráci s firmou Jada Dubai podle návrhu britsko-rumunské módní návrhářky Marie Madrhari. Tento pár zlatých střevíčků je vyroben z bílého zlata a ozdoben diamanty s více než sto karáty. K mání jsou za sedmnáct milionů dolarů.
  • Nejdražší šaty.  V roce 2009 vznikly šaty s názvem Slavík z Kuala Lumpuru. Toto mistrovské dílo navrhl a ušil Faiyzali Abdullah ze šifonu, hedvábí a saténu. Jejich vlečka měří celých šest metrů a jejich dominantou je sedmdesáti karátový diamant ve tvaru slzy. Kromě něj jsou šaty zdobeny 751 krystaly Swarovski a menšími diamanty. Tyto šaty byly oceněny na třicet milionů dolarů.
  • Nejdražší pánský oblek. Asi neexistuje na světě látka, která by byla sama o sobě tak drahá, ale když k ní přidáte diamanty, pak už se cena takového obleku může vyšplhat do pořádných výšek. Nejdražší oblek na světě ušil Stuart HughesLiverpool Couturier ve spolupráci s britským klenotníkem Richardem Jewelsem. Tento oblek je vyroben z vysoce kvalitních tkanin, jako je vlna, kašmír a hedvábí a je pokryt 480 diamanty. Vyjde na téměř milion dolarů.
  • Nejdražší kabelka. A konečně jsme u tolik oblíbených kabelek. Tou nejdražší není žádná z těch, které najdete v Pařížské ulici, ale je jí Mouawad 1001 Nights Diamon Purse. V roce 2011 byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako nejdražší dosud vyrobená kabelka vůbec. Je pokryta osmnáctikarátovým zlatem a najdete na ní neuvěřitelných 4 517 diamantů různých barev. Její cena se odhaduje na čtyři miliony dolarů.
  • Nejdražší klobouky. Mezi oblíbené doplňky patří bezesporu také klobouky. Dámy je s oblibou nosí při nejrůznějších slavnostních příležitostech. A ty nejnáročnější se nespokojí jen tak s nějakými. Světovým unikátem je klobouk, který vytvořil britský designér Louis Mariet. Jeho mistrovské dílo má hodnotu téměř tři miliony dolarů a je vyrobeno z platiny, diamantů a ametystů. O poznání levnější je nejdražší pánský klobouk. Ten proti tomu dámskému vyjde na „pouhých“ sto tisíc dolarů a je jím ručně tkaný slaměný klobouk Simon Espinal. Jeho výroba trvala téměř tisíc hodin a je tkaný z té nejlepší panamské a ekvádorské slámy. Váží pouhých 28 gramů a jeho cena se pohybuje okolo sta tisíc dolarů.