Jaká kočičí plemena patří k těm nejoblíbenějším?

Eva Vogelová

Každému se může líbit jiná kočka. Jaké kočičí rasy si ale oblíbili lidé ze všech nejvíce?

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka je jedno z nejkrásnějších plemen, jaké existuje. Byla pravděpodobně vyšlechtěna zkřížením koček z oblasti Nové Anglie a Evropy. Díky své velikosti je nepřehlédnutelná. Váží zhruba deset kilogramů. Do konečně velikosti dorůstá až ve třetím roku. Má svalnaté tělo a kulaté tlapy. Působí mohutně a je velmi huňatá. Svým vzhledem může zastrašit i většího psa. Ze všech kočičích plemen má nejdelší vousy. Podle vzhledu vypadá přísně, ale ráda se s lidmi mazlí a hraje si s nimi. Péče o ni je poměrně náročná, protože má dlouhou srst. Člověk, který si ji pořídí, musí počítat s tím, že bude mít všude v bytě chlupy.

Siamská kočka

Siamská kočka je krátkosrstá. Váží zhruba tři až pět kilogramů. Má tmavé tlapky, ocas a obličej. Původem pochází ze Siamu, tak se dříve jmenovalo dnešní Thajsko. Hlava siamských koček připomíná trojúhelník, mají velké uši a jsou poměrně hubené. Siamské kočky si velmi rády hrají. Nechte siamskou kočku chvíli samotnou a udělá vám z bytu kůlničku na dříví. Potřebuje hodně pozornosti a ráda se mazlí. Lidé si ji oblíbili zejména pro její inteligenci. Když budete chtít, můžete ji naučit aportovat.

Britská krátkosrstá kočka

Britská kočka pochází z Velké Británie, vyznačuje se šlechtickou povahou. V žilách jí koluje modrá krev, což se odráží i na jejím ušlechtilém chování. Nejsou vhodné pro ty z vás, kteří se chcete s kočkou často mazlit. Britská kočka má svoji hlavu, a když sama nechce, chovat se nenechá. Jde však o věrné zvíře, které bude vždy ležet po vašem boku. Britská kočka má silnou stavbu těla, váží zhruba šest až devět kilogramů. Má velkou hlavu, její srst je krátká, ale hutná. Občas si chce hrát a má poměrně mírnou povahu.

Perská kočka

Perská kočka se řadí mezi nejstarší čistokrevná plemena. Není zcela patrný její původ. Údajně pochází z Iráku, Íránu nebo Arménie. Perské kočky se vyskytují v různém zbarvení. Existují bílé, želvovinové či černé. Jde o mohutné kočičí plemeno, které váží zhruba čtyři až sedm kilo. Vynikají svým zploštělým čumákem, kvůli němuž se spoustě lidem nemusí líbit. Hodně lidí ji však zbožňuje. Perská kočka je domácí povaleč. Veškerý čas nejradši tráví na lůžku. Dokáže svého majitele milovat a ráda se s ním i pomazlí. Péče o její srst je velmi náročná, musíte se o ni starat téměř každý den.

Sibiřská kočka

Sibiřské kočky pocházejí z Ruska. Vyvinuly se v drsných přírodních podmínkách, zima jim rozhodně nedělá problém. Svým vzhledem se podobají mainské mývalí kočce. Jde o druhé největší plemeno, váží zhruba pět až devět kilogramů. Mají mohutnou srst. Musíte je však pravidelně česat. Lidé si sibiřskou kočku oblíbili, protože má velmi milou povahu. Ráda se mazlí a hraje si. Jde o jedno z mála plemen, které se vyloženě fixuje na člověka.