Jak přimět kočku, aby vás milovala

Eva Vogelová

Zbožňujete svoji kočku a byli byste rádi, kdyby milovala i ona vás? Není to nic těžkého. Zjistěte, jak na to.

Dopřejte jí vlastní prostor

Kočka potřebuje svůj vlastní prostor, protože má potřebu být nezávislá. Ráda se s vámi pomazlí, ale nenuťte ji k tomu násilím. Dopřejte jí svobodu. Pomazlete se s ní tehdy, až to sama bude chtít. Můžete si s ní hrát, ale dělejte to pouze v době, kdy má na to náladu. Nenuťte ji k tomu. Rozhodně se ke kočce nechovejte jako ke psovi, který na člověku většinou závisí.

Navnaďte ji pamlskem

Kočky zbožňují pamlsky. Pořiďte jí nějaké dobroty ve zverimexu a otestujte, které z nich jí chutnají nejvíce. Různí lidé mají odlišné chutě, což platí i pro kočky. Nesmíte je však krmit lidských jídlem, protože by mohly mít potíže s trávením. Rozhodně svoji kočku nekrmte čokoládou, ta je pro ni jedovatá. A nezapomeňte, že pamlsky neslouží jako náhrady za plnohodnotné žrádlo.

Naslouchejte 

Kočka svými zvuky vyjadřuje to, co aktuálně cítí. Pokud přede, znamená to, že se s vámi cítí velmi dobře. V tomto okamžiku ji můžete začít hladit a mazlit se s ní. Když vaše kočka mňouká, znamená to, že jí něco chybí. Na vás je, abyste zjistili, o co jde. Může si třeba vyžadovat vaši pozornost. Pokud na vás vaše kočka syčí, nemějte jí to za zlé. Měli byste respektovat to, že na vás zrovna nemá náladu.

Zajistěte jí útulný domov

Kočka potřebuje svůj pelíšek. Možná sice bude nejraději spát ve vaší posteli, ale je potřeba, aby věděla, že má místo, které je pouze její. Důležité taky je, aby měla kam chodit vykonávat svoji potřebu. Kočky jsou čistotné, takže budou rády, když jim budete pravidelně jednou denně vyklízet jejich toaletu. Potřeba se jim lépe vykonává v čistém prostředí. Pokud by ho neměla k dispozici, mohla by být podrážděná. Rozhodně nesmíte zapomenout na škrabadlo, aby si kočka měla, kde brousit své drápky, jinak budete mít za chvíli poškrábaný nábytek.

Netrestejte ji

Když budete svoji kočku trestat, sotva vás bude mít ráda. Musíte se k ní chovat s respektem. Pokud ji načapáte, že vykonává potřebu mimo svůj záchod, rozhodně ji nebijte. Můžete ji vzít a přiložit k výkalům a poté ji dát do její toalety, ale to je všechno. Hrubé chování způsobí, že se vás začne bát a utíkat před vámi. Můžete tak ztratit její důvěru a už nikdy se k vám nepřijde sama pomazlit.

Pohybujte se občas ve stejné výšce jako ona

Nemusíte lézt doma po čtyřech, ale občas si sedněte nebo lehněte na gauč. Můžete se i posadit na zem. Budete pro svoji kočku přístupnější, může k vám jednodušeji přijít, když se s vámi bude chtít mazlit. Nebudete z jejího pohledu vypadat už tolik monstrózně a bude se s vámi cítit lépe. Svojí pozicí ji navíc můžete sami přilákat. Zvykne si na to a bude k vám chodit už automaticky ve chvíli, kdy si třeba kleknete.