Jaká pozitiva vám do života přinese cestování?

Eva Vogelová

Cestování by si měl alespoň několikrát za život vyzkoušet každý člověk. Pro některé z vás může být opuštění hranic České republiky náročné, protože vcházíte do neznámého prostředí, ale věřte, že vás vnitřně posílí. Proč byste měli vyrazit na dlouhou cestu a nejlépe bez cestovní kanceláře?

Zlepší se vám komunikační dovednosti

Cestování na vlastní pěst bude mít pro vás velký přínos zejména v komunikaci. V ČR si v ulicích sotva procvičíte cizí jazyk. V cizině se budete muset na všechno ptát. Možná najdete i někoho, s kým si budete povídat o tom, jak se v daném místě žije nebo jaké pláže či restaurace jsou tam nejlepší. Různé situace vás donutí zahodit stud a komunikovat v cizím jazyce, i když na to nejste zvyklí. Na cestách můžete být pouze krátkou chvíli, ale menší zlepšení komunikačních dovedností na sobě stejně poznáte.

Získáte nadhled

Setkání s cizí kulturou a odlišným myšlením vám přinese vnitřní obohacení. Vaše každodenní potíže vám najednou přijdou velmi vzdálené a malicherné. Vrátíte se domů a už nebudete mít takovou potřebu trápit se s maličkostmi. Nadhled vám vydrží, pokud se alespoň jednou za čas zase vydáte někam na cestu.

Prožijete dobrodružství

Zážitky jsou v životě člověka to nejcennější, co může získat. Hromadění majetku moc lidí skutečně šťastnými neudělá. Cestování však dokáže lidskou mysl velmi obohatit a zklidnit. Na cestách můžete zažít neopakovatelné dobrodružství, na které budete vzpomínat celý život. Stačí si svoji cestu naplánovat podle svého gusta. Podívejte se do měst i přírody, nezůstávejte dlouho na jednom místě. Čím víc míst navštívíte, tím více zábavnější a akční to pro vás bude.

Posílení sebevědomí

Když pojedete na druhou stranu světa, vrátíte se sebevědomější. Budete na sebe pyšní, že jste si na takovou cestu byli schopní vydělat peníze a zvládnout ji celou bez větší újmy. Pochopíte, že se můžete sami na sebe spolehnout, což je pro sebevědomí člověka velmi cenné.

Osvobodíte se

Možná si v tuhle chvíli připadáte v pasti, neustále chodíte do práce, moc věcí vám v životě nedělá radost nebo se cítíte příliš svázaní společenskými konvencemi. Na tohle všechno vám pomůže cestování. Vyjeďte alespoň na čtrnáct dní mimo Evropu.

Změní se vám život

Hledáte v životě nový smysl? Nevíte, jakým směrem se momentálně začít ubírat? Podívejte se do několika zemí. Myšlenková svoboda během cesty vás možná přivede na nějaký nápad, co by váš život mohlo zase začít naplňovat. Možná se vám na nějakém místě zalíbí natolik, že tam budete chtít zkusit nějakou dobu žít.

Dobře se najíte

Ochutnávání jídla v cizině je neodmyslitelná součást cestování. Možná se vám nějaká jídla budou na první pohled hnusit, ale po ochutnání třeba zjistíte, že mají dobrou chuť. Když pojedete na vlastní pěst a prozkoumáte různá zapadlá místa, zjistíte o tamním jídle mnohem více, než kdybyste měli all inclusive v pětihvězdičkovém hotelu. Můžete si přivést nějaké recepty exotických jídel domů a zkusit si je připravit.