Jaké následky může mít časté používání elektroniky?

Lucie Bryndová

Ráno vás probudí budík na mobilním telefonu, který máte poblíž sebe v ložnici, při snídani projíždíte novinky na zpravodajských serverech nebo kontrolujete své účty na sociálních sítích, jestli vám na nich nepřibyly přes noc nějaké lajky, pak si vrazíte sluchátka do uší a jedete do školy nebo do práce, kde trávíte celý den v přítomnosti počítačů, mobilů, tiskáren a dalších zařízení. Tak to pokračuje i po návratu domů. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se může tohle všechno podepsat na vašem zdraví?

  1. Méně radosti. Podle nové studie vedoucích pracovníků ze Silicon Valley jsou náctiletí, kteří tráví méně času před obrazovkou, šťastnější, než ti, kteří na mobilech, počítačích nebo tabletech propaří dny. Je to pravděpodobně dáno tím, že tráví více času v kolektivech, častěji sportují a tím se neochuzují o budování mezilidských vztahů, díky kterým se více radují. Zamyslete se nad tím, jestli se to netýká třeba i vás.
  2. Horší zrak. Pálí vás v práci během dne oči a cítíte se unavení? I to může být důsledkem neustálého sledování obrazovky. Lidské oko není strnulému pozorování jednoho bodu přizpůsobeno, a tak se snadno unaví. Pravidelná práce na počítači pak může vést až k poškození optického nervového systému. Kromě zhoršení zraku může dojít také ke vzniku očních zákalů. Pokud vám to práce nedovoluje a trávíte u monitoru značné množství dne, snažte se každou chvíli dívat někam jinam. Ideálně z okna, aby mohly vaše oči zaostřit také na větší vzdálenost.
  3. Bolesti hlavy. Nesprávné držení a časté používání elektroniky může mít vliv také na bolest hlavy, a to nejčastěji od krční páteře. I když se vám možná zdá, že je ležení v posteli s mobilem nebo laptopem příjemné, po chvíli si můžete zadělat na pěknou bolest hlavy. Kvůli tomu, že není v takovou chvíli vaše hlava v přirozené poloze, dochází k výraznému přetěžování krční páteře nebo ke zkracování vzpřimovače krku. Pokud si chcete udělat pohodlí, vždy si hlavu podložte. „Pokud chcete používat notebook vleže, je nutné kromě podložení hlavy velmi často střídat různé polohy a proložit je i sedem,“ vysvětluje primářka rehabilitačního ústavu MUDr. Michaela Tomanová.
  4. Syndrom karpálního tunelu. Budí vás v noci nepříjemné brnění v zápěstí? Pak jste si možná zadělali na syndrom karpálního tunelu. Častěji postihuje ženy, a to ve středním věku, ale nevyhýbá se ani mužům. Začíná brněním, ale postupně může dojít až k mravenčení v oblasti ramene, neobratnosti nebo poruše hybnosti, což vás potom může omezovat i při naprosto běžných činnostech. Pokud pracujete na počítači, snažte se ruce pravidelně procvičovat. Existuje celá řada protahovacích cviků, které vám pomohou zápěstí lépe prokrvit a ulevit mu.
  5. Syndrom RSI. V překladu tato zkratka znamená zranění způsobená opakovaným napětím. Vznikají v důsledku intenzivního stisku nástroje při práci, což může být ve vašem případě i mobilní telefon nebo myš u počítače. Často dochází k zanícení obalů šlach, což je velmi nepříjemné. Bolesti vás pak mohou provázet nejen v zápěstí, ale také v celých pažích, loktech nebo v ramenou. Abyste syndromu předešli, snažte se dělat si pravidelné přestávky, měňte polohu těla nebo na chvíli dělejte jinou činnost, kterou potřebujete během dne vykonat. Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb před nebo po práci, což prokrvení a protažení celého těla také velmi prospěje.