Kate Nash v Praze: Punková síla copaté cácory

Hana-Slivova

Dvoubarevné culíky, černé šaty s netopýrem a holčičí gesta proložená výrazy z repertoáru dlaždičů. Tak se předvedla zpěvačka Kate Nash na koncertě v pražském klubu Roxy. Představila tam chystanou třetí desku a zároveň ukázala, jak se z fanynky retra stala londýnská punkerka.

Když britská zpěvačka Kate Nash pustila do světa klip k nové písničce Fri-End?, uvedla ho komentářem: "Hudební vývoj je podstatný nejen pro mě, ale řekla bych, že je to zajímavější i pro publikum."

Novou podobu představila Nash na včerejším koncertě v Roxy. Žádné klávesy a bláznivé retro z klipu Mouthwash (byť atrapy starých blikajících televizí na pozadí by k tomu mohly svádět) nebo písničky s akustickou kytarou (koukněte, jaká byla Kate Nash před rokem na Rock for People), ale pořádný holčičí punk. Jako kdyby Kate se svou čistě dívčí kapelou přestěhovala do pražského prostoru ten nejzapadlejší londýnský klub.

Kate Nash a její baskytara v PrazeVe dvoubarevných culíkách a černých šatech s netopýry střídala baskytaru a kytaru, s níž si pohazovala, jako kdyby to byl nákupní košík. V každém oku deset čertů, cácora, co způsobně pozdraví sousedy, ale potom zatahá za ocas jejich kočku. Rošťanda ne nepodobná Emily the Strange.

Poslechněte si Kate Nash v YouRadiu

Mezi novými písničkami Sister, Death Proof či zmíněnou Fri-End?, jimiž set nekompromisně zahájila, chválila fanynkám v publiku náhrdelníky a čelenky s oušky, které na sobě měly všechny členky Katiny kapely. Sladce promovala svoje sociální sítě a chystané EP a občas vystřihla nějaké to marnivé gesto.

Publikum se lehkou změnou žánru nenechalo zaskočit a punkovou tancovačku si užívalo spolu s Kate; tančilo se nejen na projekcích ze starých dancehallů, ale i v samotném Roxy. A v Oh My God o pitomé dovolené u moře došlo i na válení se po podlaze.

Jakmile však zazněla hitovka Foundations z první desky Made of Bricks, atmosféra se rázem změnila; Kate se soustředila na kytaru a zpěv a výkon celé kapely se výrazně sjednotil. Závěrečné sólo kytaristky pak už byla jen třešinka na dortu.

Došlo i na podporu ruských punkerek Pussy Riot (Free My Pussy), a když v přídavku Kate jen za doprovodu elektriky zazpívala obyčejnou písničku We Get On o nenaplněné lásce k místnímu chlápkovi, bylo nad slunce jasné, že i punkerka Kate Nash je vlastně jen nedospělá princezna z vedlejší ulice.

Kate Nash + Shuga
Praha, Roxy, 14. listopadu 2012

Témata:, ,