Sága Stmívání skončila. Závěrečnou bitvou bez kapky krve

Stefan-Titka

Trvalo to dlouho, celých pět dílů, ale dobrali jsme se posledního záběru. Osudy životem zkoušených milenců Belly a Edwarda se konečně dovršily, a jak celá upírská historie vlastně skončila? Ne snad, že by nás čekalo nějaké velké překvapení...

Sága Stmívání (Twilight) je po pěti dílech u konce. I když – k tomu, aby se člověk divil, stačily díly čtyři. Toporné herectví, nucená romantická linka s ještě nucenějšími milostnými replikami, jež v hlavě slyšíte dřív, než je postavy vysloví, či ona zvláštní úvodní „bezdějovost“, která snad s jedinou výjimkou třetího dílu v režii Davida Sladea patří už tak trochu k trademarkům série.

Ale zpátky k poslednímu dílu. Něco jako „příběh“ se začne odehrávat zhruba po třičtvrtě hodině děje. Do té doby si Twilight jede ve své podivné nedramatičnosti, v rámci které stále dokola ustavuje to, co už dávno víme, a i kdyby nás třeba o půlnoci někdo vzbudil a řekl „Bella a Edward“, vyhrkneme „velká upírská láska“ a dál nepřemýšlíme (což je v případě Stmívání vlastně vítaná výhoda).

Belle a Edwardovi se na konci předchozího filmu narodila dcera Renesmee a z Belly se stala upírka, což si vždycky přála. Centrální konflikt závěrečného dílu leží právě v postavě Renesmee, o které se dozví mocný upírský rod Volturiových, vedený ďábelským Arou (Michael Sheen). Aro má za to, že Renesmee je nesmrtelné dítě, což je v upírské tradici zločin, a vyráží s celou svou skupinou záležitost „prošetřit“. Zatímco je jeho družina zlověstně na cestě, Cullenovi dávají dohromady přátele, kteří mají dosvědčit, že Renesmee není důvodem k obavám.

Jaké bylo Stmívání číslo 4? Přečtěte si recenzi

Smysl to moc nedává, ale dobře. Od začátku samozřejmě víme, že to není jen morální podpora, ale zároveň formování protiútoku. Začíná to být zajímavé, protože to, co ve zmíněné fázi filmu sledujeme, je vlastně variace na superhrdinské X-Meny. Nestačí upíři a vlkodlaci, teď tu máme co do dočinění i s upíry se superschopnostmi. Pomyslná třešinka na dortu – možná přijdou i upírky Amazonky (!).

Jsou to právě tyhle podivnosti, díky kterým se dá zbytek filmu snést. Pořád je ale třeba mít na paměti, že Stmívání nekope ani trikově, ani tematicky první ligu a že film primárně oslovuje mladší publikum, jemuž ke štěstí stačí „bravíčkový“ styl romance. Může se nám to nelíbit, můžeme hlasitě nadávat na úpadek kultury, ale to je tak všechno. Na určitou část publika tyto plakátové vyprávěnky zkrátka zabírají.

Závěrečná bitva, na kterou se půlku filmu těšíte, protože se konečně nebude jen bezduše tlachat, je kupodivu dost slušná a dokonce při ní padají hlavy, i když z důvodu zachování přístupnosti nelogicky bez krve. I onen diskutabilní závěrečný dějový twist je svým způsobem zábavný.

Sága Stmnívání je u konce, jaký další příběh asi převezme její místo? Doufejme, že to nebude tak špatné, abychom na Bellu s Edwardem nevzpomínali se slzou v oku.

Twilight sága: Rozbřesk – 2. část
USA/dobrodružný/115 minut
Režie: Bill Condon
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Maggie Grace, Taylor Lautner, Dakota Fanning, Ashley Greene, Jackosn Rathbone, Michael Sheen a další