Když do klubu, tak s rudou hvězdou jménem Katy B

josefmartinek

Jestli jste před třemi lety nezaznamenali elektropopovou desku On a Mission od sympatické zrzky Katy B, zkuste to napravit teď. Na dvojce Little Red tahle Angličanka svou elektroniku vylepšila a přidala osobní příběhy. A je jasné, že z Katy B roste jeden z největších talentů současné klubové scény.

Před pár lety se britské rusovlásce Katy B začalo říkat dubstepová princezna, a takhle přezdívka se s ní vleče dodnes. Zpěvačka už ale na tři roky starém debutu On a Mission ukázala, že daleko víc si tyká s tanečně pojatým popem, který mísí s elektronikou.

Dvojka Little Red pokračuje přesně tam, kde povedená prvotina skončila. Čtyřiadvacetiletá Kathleen Brien se znovu spojila s osvědčeným producentem Geeneusem a sama se na písničkách autorsky podílela. A za přispění několika dalších spolupracovníků vzniklo album plné euforických klubových hitů.

Koruně královny britských tanečních parketů zpěvačku výrazně přiblížil už loňský pilotní singl 5 AM, který patří v záplavě všech agresivních Guettovek a Will.I.Amovek k tomu nejsvěžejšímu, co se loni v rámci taneční tvorby urodilo. Katy B má však v rejstříku i další polohy, třeba hypnotizující Aaliyah, duet s vládkyní plouživých melodií Jessie Ware, nebo emotivní baladu Crying For No Reason s mrazivě ponurou náladou i houstnoucími, magnetizujícími beaty.

Nejzajímavější je na Little Red to, jak nenuceně plyne. Katy B nikterak netlačí na pilu a její zpěv provází hudbu jako by mimochodem. Možná také proto její žánrově průchozí písně nelezou pod kůži tak rychle; když se tam ale zabydlí, z hlavy je jen tak nedostanete.

Poslechněte si Katy B v Youradiu

Příjemné taneční skladby s nakažlivými refrény, třeba elektronicky dunivou I Like You, prokládá Katy hlavně v druhé polovině o něco pomalejšími tóny, například hravým duetem se Samphou Play. Ke konci nahrávky pak ukazuje, že ačkoliv nemá žádný superhlas jako krajanky Adele či Emeli Sandé, zvládne se zakousknout i do vyšších poloh. Jasně je to slyšet v coververzi Story Of My Life od One Direction, na desce pak ukazuje hlasové možnosti v čistě popových kouscích Emotions a Still.

Jestli se Katy B v něčem za tři roky posunula, pak ve způsobu, jak vyjádřit emoce. Na druhém albu je víc osobní, nabízí zpovědi na téma láska a životní omyly, žádný otravný sentiment v tom ale není. Tahle malá červená deska je zkrátka výborná vizitka talentované a stále ještě velmi mladé nastupující britské hvězdy.

P.S. Hitem poslední doby jsou coververze písničky Drunk In Love od Beyoncé. I Katy B s jednou přišla.

Katy B – Little Red
Vydavatelství: Columbia Records
Celkový čas: 48:11
Seznam skladeb: Next Thing, 5 AM, Aaliyah (feat. Jessie Ware), Crying For No Reason, I Like You,  AllMy Lovin‘, Tumbling Down, Everyhing, Play (feat. Sampha), Sapphire Blue, Emotions, Still.

Témata:,