Kolektivní extáze na Wohnoutech

Marek-Bartos

Pražští fandové kapely Wohnout se dočkali, skupina bratří Homolů se včera na svém turné k desce Karton Veverek zastavila i v hlavním městě. Chvílemi to vypadalo, že Retro Music Hall tak obrovskou návštěvu ani nepojme, naštěstí ale všechno dobře dopadlo a fanoušci se mohli oddat společné radosti.

Wohnout si na svou koncertní šňůru po republice přizvali jako předkapelu skupinu Matahari. Otázkou je, zda to nebyl krok mimo. Čtveřice kolem zpěvačky Žántí se totiž svojí produkcí poněkud míjí s vkusem wohnoutího publika. Ne že by fandové hlavní hvězdy večera běžně byli na předskokana nějak extra zvědaví, bývá ale zvykem, že support odmění minimálně pozorností a pěkným potleskem. Na Matahari ale wohnoutí fandové v sále reagovali jen vlažně a ve tvářích měli vepsané jedno: nedočkavost. Žántí tak se svým vypjatým zpěvem doprovázeným dvěma říznými kytarami moc nepochodila.

Basák a zpěvák Jiří Zeman z WohnoutTo hlavní aktér večera nemusel fanoušky k nadšení pobízet. Ve chvíli, kdy se z páry vynořily čtyři černé buřinky a pozlacené tváře Wohnoutů (kostým kapely byl tentokrát dosti rozverný), zaburácel celým domem oslavný ryk: jestli něco takhle parta opravdu umí, pak je to velká koncertní zábava.
Od prvního kousku Psí píseň, který má podle slov Matěje Homoly „tak ráda Marta Kubišová“, se v sále rozlila podivně rodinná atmosféra. Jinak se asi situace, kdy všichni šťastně pějí notoricky známé popěvky jako jeden hopsající muž, nazvat nedá.

Oba Homolové mezi písněmi sršeli hláškami, které se podobaly kolotočovému vyvolávání, což dobře ladilo s jejich bizarním, lehce ironickým zpěvem. Bylo vcelku jedno, jestli se zrovna hrála skladba Polib si dědu, nebo nová a v těchto časech velmi oblíbená píseň Pepíčci, včera večer reprodukovaná tatínkem obou sourozenců Olíkem. Publikum totiž skákalo, tetelilo se a zpívalo jako kolem táboráku vlastně u každé skladby. Když se na pódiu na závěr téhle povedené show objevili ještě MC Jacob a Mc NuC z kapely Skyline, kolektivní extáze doznala vrcholu.
Úplně na závěr si Wohnouti vyšetřili kultovní Banány a decibely v ten moment vylétly do rekordních výšin. Zkrátka a dobře, z předmětu hudební zábava mají Wohnout dlouhodobě výbornou.  

Poslechněte si Banány

Wohnout + Matahari: Karton Veverek
25. listopadu, Praha, Retro Music Hall