Kovbojové a vetřelci: Ranař Daniel Craig a bručoun Harrison Ford vedou!

Stefan-Titka

Jenom abychom měli hned od začátku jasno: film se jmenuje Kovbojové a vetřelci. To znamená, že v něm vystupují kovbojové... a vetřelci (mimozemšťani). Pokud máte tendenci komentovat film stylem: „A jak tam udělal tohle a ono to udělalo tamto, to byla ale kravina,“ ještě jednou opakujeme: Kovbojové a vetřelci. Nemůžete říct, že by vás tvůrci nevarovali předem.

Kovbojové a vetřelci jsou adaptací stejnojmenného stostránkového komiksu a prostě jen konstatujme, že název je asi největším přínosem, který od komiksu film dostal. A je to asi ten nejpádnější argument pro ty, co si myslí, že film má špatný scénář a je na něm vidět, že ho psalo víc než pět scenáristů. Ano, je to vidět. Ale na rozdíl od většiny si nemyslím, že by taková přesila byla kontraproduktivní.

Kovbojové a vetřelci

Ostatně, na scénáři se kromě blockbusterových „matadorů“ Orciho a Kurtzmana (Transformers, Star Trek) podílel třeba i Damon Lindelof, což je člověk stojící za seriálem Ztraceni. Bez zajímavosti není ani to, že Ridley Scott podle jeho scénáře v současné době natáčí další díl Vetřelců (těch s Ripleyovou a bez kovbojů).

Kovbojové a vetřelci Kovbojové a vetřelci nejsou třeskutou dobrodružnou podívanou ve stylu Indiana Jonese nebo Návratů do budoucnosti. Film si dává s tempem na čas a dá se říct, že důsledně buduje typickou žánrovou náladu s westernovými pravidly. Je to pomalý snímek, zas tak moc akčních scén v něm není, a pokud čekáte hláškující postavy a la Will SmithDnu nezávislosti, budete zklamaní.

Sebeironie je tu dost skrytá a navenek se film bere dost vážně. Pro někoho až moc vážně. Humor ale vychází už ze samotného konceptu mixování popkulturních fenoménů – spojení dvou na první pohled protichůdných žánrů, pro Ameriku navíc natolik klíčových, jako jsou western a sci-fi. Možná, že na rozdíl od některých kritiků oceníte styl vyprávění; snímek začíná jako poctivý western, do kterého se sci-fi prvky začleňují postupně, aby gradovaly.

Daniel Craig a Harrison FordVtípků tu sice tolik není, ale co je důležité – ty, co ve filmu jsou, fungují prakticky bezchybně. Je to samozřejmě zásluha především hereckého obsazení v čele s Danielem Craigem a Harrisonem Fordem. S klidným svědomím lze říci, že jen málo věcí je víc cool než Daniel Craig v „kovbojském“. Sice ve filmu nevystřídá moc hereckých výrazů, ten jeden, ranařský, mu ale budete žrát i s navijákem. Stejně jako si budete vychutnávat bručounskou polohu Harrisona Forda, který společně s Craigem na plátně vytváří skvěle fungující dvojku.

Je pravda, že s přibývajícími minutami přibývá i patetických a kýčových scén, a na každém divákovi zůstává, jestli je bude vnímat jako přiznanou hru na brak, nebo v nich bude chtít vidět selhání filmařů. Jon Favreau není bůhvíjaký režisér, ale po nemastném neslaném Iron Manovi 2 si tady výrazně spravil reputaci.

Akční scény jsou v lepším případě průměrné, ale stejně – umíte si představit malé kluky v kině, jak užasle sledují cválající kovboje, na které útočí létající talíře, a myslí si, že v životě už neuvidí nic lepšího? Ano? Tak v sobě zkuste takového malého kluka (nebo malou holku) probudit a Kovboje a vetřelce si užijete o to víc.

Kovbojové a vetřelci (Cowboys & Aliens)
Režie: Jon Favreau
český dabing/české titulky, 118 min.
Hrají: Daniel Craig, Harrison Ford, Olivia Wilde, Sam Rockwell, Paul Dano, Adam Beach
Premiéra v ČR: 25. srpna 2011