Láska jako ten nejkrásnější vánoční dárek, který můžete někomu dát

Lucie Bryndová

Vánoční svátky jsou pro mnohé obdobím klidu a pohody. Pro jiné ale představují hektickou část roku, která se neobejde bez firemních akcí nebo večírků, ale také dodělávání pracovních povinností ke konci roku. Což může být někdy dost únavné. A ta poslední věc, kterou v takovou chvíli potřebujete, je trávit drahocenný čas nakupováním dárků. Chcete přesto svým blízkým udělat radost a zároveň jim dokázat, jak moc je milujete, ale nevíte, jak jim to dát správně najevo?

Inspirovat se můžete třeba Garym Chapmanem, autorem knihy Pět jazyků lásky, ve které se zabývá tím, že ne každý dává najevo nebo přijímá lásku stejným způsobem. Konkrétně podle něj existuje pět kategorií. Ty vyjadřují, jak nejlépe oceníte, když vám někdo vyjádří lásku. Jsou jimi činy, uznání, doteky, čas a přijímání darů. Každý člověk užívá jednu z těchto kategorií primárně, ale většinou se ta top kategorii kombinuje ještě s jinými.

Jak projevujete svou lásku vy?

Netušíte, jaká z těchto „škatulek“ převládá ve vašich vztazích s partnerem, rodinou nebo blízkými přáteli? Zjistit to není nic těžkého. Zkuste s nimi trávit více času a snažte se na ně napojit.

A nebojte se jich zeptat, co pro ně můžete udělat, aby se cítili šťastni a milováni. Jestli si nebudou svojí odpovědí jisti, můžete jim o těchto pěti jazycích lásky říct více, přečíst si společně knihu a popřemýšlet o tom, jaký z nich preferují.

Klíč tkví v poznání

Ve chvíli, kdy se dozvíte, co vaši milí vyžadují, pak se už můžete pustit do samotné realizace a začít pracovat na sobě samých, abyste lásku směřovali správným směrem. Aby k tomu ale mohlo dojít, musíte znát svého partnera nebo toho, komu chcete lásku dát, velmi dobře.

Jedině tak zjistíte, které jazyky lásky jsou pro něj vhodné nebo jestli v takovém případě dokážete přijít s vlastními nápady, jak s nimi pracovat. A co se pod jednotlivými kategoriemi Chapmana skrývá?

  1. Činy. Jestli víte o něčem, co vašim milým dělá radost, líbí se jim to nebo víte, že by jim to přineslo užitek, zaměřte se právě na to. Můžete vás například přihlásit s maminkou nebo kamarádkou do kurzu vaření, jestli víte, že umírá touhou se něco nového naučit.
  2. Uznání. Vyjádřete své city, lásku nebo uznání slovy. Ať už to bude ústně, nebo písemně. Poděkujte mu za to, čím pro vás je, co pro vás dělá a jakým způsobem.
  3. Dotek. Pro někoho je tím nejkrásnějším projevem lásky fyzický kontakt. Jestli je to právě to, co vaše drahá polovička vyžaduje, věnujte dotekům největší pozornost. Pohlaďte ji, udělejte jí krásnou masáž, chyťte ji za ruku nebo polibte ve chvíli, kdy to prostě cítíte.
  4. Čas. Čas je asi to nejcennější, co můžete druhému dát. K čemu by pak byl zbytek, kdybyste se spolu ani neviděli? Máte jít se svojí kamarádkou na odpolední kávu nebo jste dorazili s partnerem z práce či jste po dlouhé době přijeli navštívit babičku? Zahoďte telefon a všechny problémy za hlavu, povídejte si a vymyslete nějakou společnou aktivitu. Užívejte si přítomného okamžiku.
  5. Přijímání darů. Jiní lidé zase ocení milé pozornosti z lásky. Nemusí to být honosné dary, radost jim udělají i maličkosti. Viděli jste po cestě z práce na vánočních trzích u stánku něco dobrého nebo krásného, co by udělalo tomu, koho milujete, radost? Překvapte ho s tím. Ať už je to cokoli.