Líné podzimní převalování Bratrů Orffových

Jiri-Vanek

Osm let trvala krnovské skupině Bratři Orffové cesta od prvního alba Bingriwingri k aktuální nahrávce Šero. Na něm nabízejí podobný, byť trochu rafinovanější mix folku a jemné indie elektroniky jako na debutu. Příjemnou nahrávku bohužel trochu shazují místy příliš naivní texty. 

Krnovská skupina Bratři Orffové zanechala mezi nemainstreamovými hudebními posluchači nesmazatelnou stopu svým prvním albem Bingriwingri vydaným v roce 2005, mix folku a indie elektroniky doplněný zasněnými texty tehdy reagoval na vlnu zájmu o podobnou hudbu v zahraničí a v českých podmínkách zněl velmi originálně.

Poslechněte si Bratry Orffovy v Youradiu

I proto, že se duše Bratrů Orffových Ivan Gajdoš věnoval po oceňovaném debutovém albu věnoval spíše své druhé, méně melancholické skupině Poslední výstřel, stali se Bratři Orffové pro určitou skupinu lidí takřka kultem. Svědčí o tom i fakt, že sbírka na vydání nové desky na portálu HitHit se naplnila velmi rychle.

Hudebně není nová deska Bratři Orffů vlastně nikterak překvapivá. Pokračují po vyšlapané cestě mixu jednoduchých kytarových doprovodů doplněných celou paletou elektronických tónů a ruchů. Zvuk je pochopitelně rafinovanější a nabízí často více vrstev, jako třeba v nejsilnější skladbě alba, nervní Vymazán. Jako kontrapunkt pak výborně vynikne následující Sůl z Krnova, cover od freak-folkového písničkáře Kittchena. Tam, kde je Kittchen rozervaný, jsou Bratři Orffové jen introvertně smutní.

Elektronické bublání a zurčení občas přehluší zvuk dalších akustických nástrojů (trubka v Na dně krnovské propasti nebo v plíhalovské Do hlavy, akordeon v hororovém Sboru pomsty duchů), jinak ale celé album plyne pomalu a líně se převaluje jako ponorná řeka, o které se zpívá ve skladbě Šero.

Jako zbytečná snaha působí otrocký text, který se snaží propojit jednotlivé písně alba do komplexního příběhu. Což je docela zbytečné; fanoušci tiskové zprávy stejně nečtou a celá deska by rozhodně fungovala líp, kdyby Bratři Orffové - Šerose na příběhovou stránku zas tolik neupozorňovalo. Přestože Gajdoš někdy dokáže z wolkerovsky naivistických obratů vystavit působivé obrazy, často spíš dokazuje, že všechny ty stíny a andělové mají nebezpečně blízko k banalitě. Bratři Orffové zkrátka nahráli příjemně melancholickou podzimní desku, taková událost, jako byla jejich prvotina Bingriwingri, to ale není.

Bratři Orffové – Šero
Celkový čas: 50:25
Vydavatelství: Quazi Delict Records
Seznam skladeb: Na dně krnovské propasti, Do hlavy, Vymazán, Sůl z Krnova, Trávy, Srůst, Šero, V záclonách, Sbor pomsty duchů, Stepsauer, Pak otevřte všechna okna, Tunel, Jakoby svět

Témata: