Magický hlas rebelky Marty Kubišové se z kin bude ozývat ode dneška

Redakce

Dokument Olgy Sommerové o zpěvačce Martě Kubišové Magický hlas rebelky, který dostal na festivalu v Karlových Varech cenu diváků, má dnes večer premiéru v Praze. Podívejte se na ukázky.

Dokument ukazuje mnohé z dramatického osobního života Kubišové a zároveň mapuje historii Československa v druhé polovině 20. století. V průběhu jednoho roku se filmový štáb zúčastnil několika koncertů Kubišové, navštívil její bývalou chalupu, kde podepsala Chartu 77 a kde byla po léta sledována Státní bezpečností (StB). Při návštěvě Archivu bezpečnostních složek zpěvačka poprvé nahlíží do svazků, které na ni StB vedla.
 
Součástí dokumentu jsou sekvence z muzikálu Touha jménem Einodis o baronce Sidonii Nádherné, který měl loni premiéru v Divadle Ungelt. Osud Sidonie, která vzdorovala dvěma totalitám 20. století, nacismu a komunismu, je paralelou Martina protestu proti normalizační komunistické moci. Některé písničky z něj zazní na soundtracku, který dokument provází. Poslechněte si ho v Youradiu.

Marta Kubišová byla signatářkou a jeden čas i mluvčí Charty 77 a po dvě desetiletí setrvala v odporu proti komunistickému režimu. Její Modlitba pro Martu se v roce 1968 stala protestsongem okupované země. V době normalizace se trojnásobná zlatá slavice z let 1966, 1968 a 1969 živila lepením pytlíků. (sli)