Colours 2014, den 1: MGMT hráli, jak si sami pískali

ondrejbambas

Colours of Ostrava 2014 včera v areálu Dolních Vítkovic odstartovaly hlavní program večerním koncertem skupiny MGMT. Divadlo Gong uvedlo vyprodané vystoupení Cirku La Putyka a zajímavé momenty přinesla francouzská „podivnost“ jménem Mazalda Turbo Clap. A písničkou se také vzpomínalo na Michala Hrůzu, který po včerejší rvačce skončil s vážným zraněním hlavy v nemocnici. Místo Kapely Hrůzy zahráli Vložte kočku.

„Není to úplně jisté, ale francouzská skupina Mazalda Turbo Clap podle všeho objevila dosud neznámý mezičlánek, který dělí archaismus od futurismu,“ píše festival Colours of Ostrava na svých stránkách o hudebnících, jejichž písničky lze jen těžko popsat. Mazalda Turbo Clap sice hrají na tradiční nástroje, k jejich přenosu ale využívají bizarní elektro-akustický PA systém. Desítky ampliónů tak díky precizní práci zvukaře posílají před pódium fascinující hudbu. Složitá instalace bavila zkouškami náhodné kolemjdoucí už od brzkého odpoledne, večer bohužel příliš lidí nepřesvědčila. Jistějším jménem byl totiž ve stejný čas na větším pódiu americký vousatý sedmdesátník Seasick Steve.

Areál v roce 2014:
Víc lidí vs. ztracené kouzlo objevování

Prašnou cestu u vstupu nahradila nová, asfaltová cesta. Ta návštěvníky místo k hlavnímu pódiu odvede do zadní části areálu k budově Svět techniky. V nově otevřeném domě s prosklenou fasádou se promítají filmy a sídlo tu na čtyři dny má i České televize, odkud živě vysílá diskuse. Je vidět, že okolí čekají ještě dokončovací práce, v budoucnu by tato část areálu tedy mohla být častěji využívaná.

Nové budovy a terénní úpravy bohužel z mapy vymazaly dost možná ta nejzajímavější zákoutí, úzké uličky a staré stavby, které v minulých ročnících lákaly k objevování. Velká část programu se tak odehrává výhradně venku pod otevřeným nebem či pod stany.

Do areálu se ovšem letos také vejde víc lidí. Průchozí cesty jsou širší a prostor před hlavní stageí je opticky větší. Zdá se, že i stánků přibylo, výběr sahá tradičně od malých nezávislých prodejců až ke komerčním značkám se spoustou propagačního materiálu.

Jak se sám vyjádřil, areál se mu velice líbil, a přestože moc nefotí a sám se nerad fotí, několik obrázků Vítkovic si udělal. Na pódiu – podobně jako na Pohodě – vytáhnul několik originálních nástrojů sestavených například z valchy či poklic od kol auta. Upřímný a přirozený jako vždy, i proto ho lidé hltali a fandili mu.

Vezměte si, co potřebujete
Američtí psycho-elektro experimentátoři MGMT se u nás už jednou představili na samostatném pražském koncertě. Intimitu sálu Divadla Archa tentokrát vyměnili za obrovské pódium, což jim na jednu stranu slušelo a dojem nikterak nekazilo, jedinečnou atmosféru to na stranu druhou nepodpořilo. Těch rušivých faktorů ovšem bylo víc. MGMT jsou v současnosti skupinou velice solitérní; nepodléhají žádnému diktátu a v podstatě si hrají, co sami chtějí. Výtečně to ostatně dokládá i jejich poslední album (MGMT musejí být šílení).

Pro festivalové publikum přesto zvolili mírnější set, z něhož nevynechali jediný hit, na který dobrá polovina lidí čekala. Největší pecku, písničku Kids, prodloužili o celých pět minut, a právě na těchto volnějších partech se ukázalo, kdo má MGMT opravdu rád a kdo dorazil jen kvůli několika skladbám „z rádia“.

Kdo si chtěl koncert užít dokonale, ten se měl řídit přesně podle refrénu Kids: Control yourself, take only what you need from it. Na pódiu se toho totiž příliš nedělo – světla skoro nevyužita, kapela většinu času statická, za pohled stály jedině psychedelické projekce propojené s bicí soustavou). Po hodinovém koncertě tak skandovala ani ne třetina diváků, a když se pak šestice MGMT trochu nečekaně vrátila s přídavkem Pieces Of What, jen se potvrdilo, že jsou prostě kapela fajnšmekry; písničky mimo „domluvený setlist“ ocenilo jenom „pár“ lidí. My jsme ovšem i za takové představení rádi, protože cest, jak u nás uspořádat alternativní koncert pro větší počet lidí, tu pořád moc není.

Colours of Ostrava 2014
Den první
Hlavní hvězdy: MGMT