Massive Attack přivezli do Prahy i politiku

Redakce

Britská skupina Massive Attack koncertovala v Praze. Několik tisíc lidí si přišlo do holešovické Tesla Areny poslechnout osvědčené hity triphopové legendy z přelomových desek Blue Lines a Mezzanine z 90. let, ale i ukázky z letos vydaného alba s názvem Heligoland. Koncert krátce po 20. hodině zahájila v roli předskokanky britská zpěvačka Martina Topley-Bird, která se svým hlasem podílela na nahrávkách Massive Attack. Světlovlasá zpěvačka v dlouhé stříbrné sukni si několika písněmi a jen s vlastním doprovodem kláves dokázala získat uznání a pozornost davů nadšených posluchačů.
Od půl desáté pak patřilo pódium hlavním hvězdám večera. Massive Attack začali dávkovat svým fanouškům temnou a hypnotickou hudbu stylově ovlivněnou jazzem, hip hopem, rockem a soulem. Dvojici Robert Del Naja a Grant Marshall podpořili i další hudebníci – kytarista, hráč na basovou kytaru a bubeník. Jako hostující vokalistka se k nimi připojila Topley-Birdo a zpěvák Horace Andy.
Na smysly fanoušků útočili Massive Attack kromě hudby i pomocí velké LED stěny s videoprojekcí a velkou světelnou show. Za zády elektronických experimentátorů probíhaly nápisy na téma ekologie, porušování lidských práv nebo rozdílů mezi chudými a bohatými státy světa. Diváci se dozvěděli například to, kolik jaderných zbraní má Izrael nebo jaká je spotřeba vody na člověka v Kambodži a v Kanadě. (lbp)