Meryl Streepová prosí: Dej mi víc své lásky!

Stefan-Titka

Být s někým ve vztahu třicet jedna let, to je výkon hodný obdivu, ať máte lásky sebevíc. Novinka od Davida Frankela, režiséra filmu Ďábel nosí Pradu, se snaží najít naději pro tisíce nešťastných párů, z jejichž životů se vytratila jiskra. I když se o filmu mluví jako o komedii, možná vás překvapí, jak málo se u něj budete smát.

Ačkoliv film Druhá šanceMaryl Streepovou v hlavní roli míří primárně na cílovou skupinu 50+, problém, který řeší, není jen otázkou vztahů dlouhých desítky let. Podobnou fází stereotypu si projdou i mladší ročníky, počítající své vztahy na měsíce, v lepším případě roky. V tomto ohledu tedy, přimhouříme-li oči, můžeme o filmu Druhá šance mluvit jako o „mezigeneračním“.

Meryl Streepová v něm ztvárňuje Kay, ženu ve středních letech, v níž bublá ženskost, už roky opomíjená manželem Arnoldem. Hlavní motiv filmu, deprimující snídaně, začíná vždy stejně – plátky slaniny na pánvi, vajíčka a manžel, jenž nezvedne oči od novin.

Rychlost, s jakou Tommy Lee Jones začne diváky iritovat, je skoro obdivuhodná; film samozřejmě funguje tak, že diváky vtáhne na jednu loď se Streepovou. Ta jednoho dne objeví knihu renomovaného manželského poradce doktora Felda a rozhodne se objednat sebe i muže do terapeutovy manželské poradny. Tonoucí se stébla chytá – Kay bere seance u Felda jako poslední pokus, jak manželství ustrnulé v minulosti zachránit.

Možná si myslíte – a nikdo by vám to neměl za zlé – že úvod do děje je jen vehikl pro různé sexuální a jiné eskapády. Koneckonců, manželského poradce hraje komik Steve Carrell, kterého znáte z filmů jako 40 let panic nebo Dostaňte agenta Smarta. Dlouhou dobu geniálním způsobem ztvárňoval postavu šéfa v americké verzi oblíbeného sitcomu Kancl, kde humor často pramenil z vážně pronášených, ale ve skutečnosti směšných věcí. Postava manželského poradce? Sázka na jistotu!

Ve Druhé šanci ale Carrell opravdu hraje „jen“ víceméně seriózního terapeuta. Žádná ironie. A podobně jako zrazuje jeho netypická herecká poloha, stejně tak klame tělem i samotný film. Komedie? Částečně ano, ale vyloženě vtipných pasáží je tu poskrovnu. A když už se schyluje k vtipu, třeba při scéně, kdy se Meryl  Streepová snaží v kině o orální sex (!), všechno nakonec vyzní úplně jinak.

Druhá šance je tak spíš komorní drama, které se prakticky celé odehrává za dveřmi kanceláře manželského poradce ve formě otevřených dialogů o sexuálních touhách, nevyřčených křivdách a neschopnosti komunikace. „Gaučové“ scény jsou po tak dlouhé, jako byste sledovali další epizodu Terapie z produkce HBO.

Meryl Streepová i Tommy Lee Jones jsou ve svých hereckých projevech překvapivě civilní , i jejich vizáž je utlumená tak, aby co nejvíce připomínala „obyčejné“ lidi. Což je největší výhoda filmu; řada párů se v postavách a jejich problémech skutečně najde.  

Mužů v publiku se film může mírně dotknout, protože z nás svým způsobem dělá nevšímavé grobiány, ale ruku na srdce – i když takoví samozřejmě nejsme, můžeme se tak ženám někdy jevit.

Druhá šance (Hope Springs)
USA, 2012, 100 minut
Režie: David Frankel
Hrají: Meryl Streepová, Tommy Lee Jones, Steve Carrell a další
Premiéra v ČR: 13. září 2012

Témata:,