Michael Jackson: 3 děti, 2 manželky a hudební práva za 450 milionů dolarů


Kdo byly osudové ženy Michaela Jacksona? Kolik prodělal plastických operací? Na jakou sumu se odhaduje jeho majetek? Koule přináší souhrn témat, o kterých Jacksonovi fandové i jeho nepřátelé a média v uplynulých letech diskutovali.

Ženy a děti
Poprvé se Michael Jackson oženil v červenci 1994. Tehdy si vzal dceru Elvise Presleyho (†42) Lisu Marii (41). Řada lidí považovala tento sňatek jen za jeden z řady jeho reklamních triků. Ostatně manželství vydrželo jen rok a půl. Lisa Marie Presley však po Jacksonově smrti řekla, že jejich vztah „na oko“ nebyl. Její manželství s "králem popu", které trvalo jen rok a půl, se rozpadlo, protože Jacksona nedokázala zachránit před sebezničením. „Byl to neobvyklý vztah, nicméně věřím, že mě miloval tak, jak dokázal milovat jiné, a já jsem jej velmi milovala," uvedla.

Žena, se kterou měl dvě děti
Koncem roku 1996 se Michaelovou ženou stala zdravotní sestra Debbie Row, se kterou má syna Michaela Josepha Prince I. (12) a dceru Paris Michael Katherine (11). S Rowe se Jackson seznámil v polovině 80. let, kdy pracovala u plastického chirurga, který zpěvákovi upravoval vzhled. Jejich manželství skončilo v roce 1999 rozvodem, po kterém Rowe nechala údajně za peníze děti v péči Jacksona. Poté, co zpěváka v únoru 2004 zadrželi kvůli podezření ze sexuálního zneužívání, začala Rowe usilovat o svěření dětí do své péče. Když vypovídala před soudem kvůli Jacksonovu obvinění ze sexuálního obtěžování nezletilého chlapce, mimo jiné uvedla, že Jackson byl „dobrým otcem, skvěle zacházel s dětmi a dával ostatním přednost před sebou“.
Třetí dítě, Prince Michaela II. (7), porodila Jacksonovi v roce 2002 náhradní matka, se kterou se údajně nikdy nesetkal. „Využil jsem náhradní matku a vlastní sperma,“ řekl o svém dítěti Michael. Nechvalně ho proslavil v listopadu 2002, když dítě s hlavou zakrytou bílým šátkem ukázal v Berlíně fanouškům z balkonu, přičemž nepůsobil dojmem, že má syna plně pod kontrolou.

Plastické operace a nemoci

Michael Jackson na Letné na pražském koncertě v polovině 90. let. Foto ČTK

Jackson proslul několika plastickými operacemi, během kterých se obličej jeho obličej zpěváka černošského původu radikálně změnil. Podle plastického chirurga Wallace Goodsteina, který měl společnou ordinaci se zpěvákovými chirurgy, prý Jackson prodělal přes 50 plastických operací obličeje. Sám Michael uváděl, že podstoupil jen dvě plastické operace nosu.
Jedné plastice se musel Jackson podrobit poté, co se v roce 1984 popálil v obličeji při natáčení reklamního spotu na Pepsi Colu. Pak začal pro zmírnění bolesti užívat utišující léky, čímž si údajně vybudoval závislost na analgetikách.
Od poloviny 80. let se Jackson léčil s kožní nemocí zvanou vitiligo, kterou trpí asi jedno procento populace. Nemoc se projevuje světlými skvrnami na kůži v důsledku odumírání kožních pigmentových buněk (řada nemocných kvůli tomu trpí depresemi). Právě poruchou pigmentace vysvětloval Jackson skutečnost, že jeho pleť byla světlejší než v dobách jeho hudebních začátků. „Vyrovnávám se s tím tak, že používám make-up,“ objasnil Jackson v únoru 1993 v prvním velkém interview po deseti letech v televizním pořadu Oprah Winfrey.
Od konce 80. let se Jackson začal skrývat před veřejností, kam posléze jen málokdy chodil bez roušky přes ústa (kvůli strachu z infekce) a před sluncem se schovával pod deštníkem.
Britský deník The Sun letos v květnu informoval, že se Jackson od dubna údajně tajně léčí s rakovinou kůže. Oficiálně ale nikdo tyto informace nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Jacksonův majetek a soudy

Neverland, Jacksonovo sídlo Foto NY Times

Svého času patřil Michael mezi nejbohatší umělce, časopis Forbes před několika lety odhadl, že za svoji kariéru nabyl zhruba 500 milionů dolarů (asi 10 miliard Kč)
Obžaloby související s podezřením ze sexuálního zneužívání dětí a mimosoudní vyrovnání jeho majetek hodně ztenčily – právní výlohy údajně přesáhly půl miliardy korun. Jackson si potrpěl také na extravagantní a nákladný životní styl, neplatil hypotéky.
 Mezi jeho aktiva patřilo sídlo a zábavní park Neverland u Santa Barbary, který koupil v roce 1988, nebo domy v jižní Kalifornii a v Las Vegas. Loni v listopadu se ale zpěvák kvůli dluhu 24,5 milionu dolarů ranče vzdal. Ten v té době už nefungoval a chátral. Jackson ho opustil už v roce 2005 a poté žil v Bahrajnu nebo v Evropě. Více než 2000 předmětů z Neverlandu (včetně třpytivé bílé rukavice a dalších rekvizit) mělo jít letos v dubnu do aukce, dražitelé ale nakonec souhlasili s navrácením věcí zpěvákovi.
Velkou část Jacksonova majetku tvořila hudební práva, včetně práv na asi 200 písní The Beatles, nahrávky Elvise Presleyho nebo Little Richarda, jejichž hodnotu odhadl  Forbes na 450 milionů dolarů.
Práva na „zlatý poklad“ Beatles koupil Jackson v roce 1985 za 48 milionů dolarů, když přeplatil Paula McCartneyho (67), který si chtěl podržet kontrolu nad písněmi Beatles z jejich vrcholného období.

Kromě několika žalob svých spolupracovníků za nedodržení smluvních podmínek Jackson čelil také žalobě ze strany bahrajnského šajcha. Syn panovníka ostrovního státu v Perském zálivu, kam se Jackson uchýlil po soudních tahanicích v roce 2005, po něm požadoval 7 milionů dolarů. Sumu prý zpěvákovi vyplatil jako zálohu za nedodané album a autobiografii. Spor loni skončil dohodou.