Michal Hrůza se vrací ke koncertování. Vzpomínkám na úraz se vyhýbám, říká

Redakce

Zpěvák a skladatel Michal Hrůza, jeden z největších talentů současného popu, se po třičtvrtěroční pauze zaviněné úrazem hlavy (první zpráva o události je zde) vrací na koncertní pódia. Turné pojmenované po posledních dvou albech Noc/Den začíná 19. března v pražském Foru Karlín. Následující termíny (některé jsou už vyprodané):

28. 3. Karlovy Vary (Lidový dům), 8. 4. Olomouc (U klub),  7. 4. Opava (Art) – změna termínu z 10. 4., 11. 4. Jihlava (KD), 15. 4. Liberec (Lidové sady), 17. 4. Tábor (Hotel Palcát), 18. 4. Ústí nad Labem (Doma). Na jarní tour naváže kapela Hrůzy koncerty na Majálesech v Hradci Králové (24. 4.), Praze (1. 5.), a Brně (7. 5.). „S Michalovou kapelou pracujeme na speciálním setu, který bude jednou z hlavních show letošních Majálesů,“ uvedl dramaturg Michal Šamánek

Michal Hrůza si do Karlína pozval celkem sedm hostů: Davida Kollera, Anetu Langerovou, Xindla X, Adama Jánošíka, Michala Malátného, Annu K a Kláru Vytiskovou.

Poprvé po úrazu Michal Hrůza o svých pocitech a situaci, v jaké se nachází, mluvil ve tři týdny starém rozhovoru pro časopis Reflex. „Strašně se na koncerty těším. Návrat je něco, k čemu se upíním a čím vytěsňuju všechno špatné, co se mi stalo,“ říká. Radost má nejen kvůli sobě, ale i kvůli kapele, která se kvůli úrazu částečně ocitla bez práce; pomohl Miro Žbirka, který vzal celou skupinu na turné.

Z rozhovoru také vyplývá, že Hrůza si z onoho večera ve Stodolní ulici, kde v bitce se dvěma mladíky utrpěl úraz hlavy, pamatuje jen předchozí koncert v Trojhalí. Po převozu do nemocnice a po operaci byl 12 dní v umělém spánku a po probrání zjišťoval řadu věcí znovu – například i to, že se mu v dubnu narodila druhá dcerka. Špatným vzpomínkám a pátrání po tom, co se tehdy přihodilo, se ale prý na radu lékařů vyhýbá. Mohlo by to přispět ke zhoršení psychického i fyzického stavu.

A jak to vypadá s „hudební formou“, na které už několik týdnů s celou Kapelou Hrůzy pracuje? „Nevěděl jsem, že písnička při zpěvu vychází z více mozkových center. Jak jsem zjistil, v části mozku, kde je hudba, je všechno v pořádku, pamatuju si sled akordů i melodie. Poškozené ale bylo centrum řeči, takže jsem si své písničky dlouho nemohl zazpívat, zapomněl jsem slova,“ říká v Reflexu s tím, že se je prostě musí znovu naučit na zpaměť. S tím mu pomáhá muzikoterapeutka, k níž pravidelně dochází.

Lístky na pražský koncert stojí 365 Kč a jsou ke koupi zde. Koncert by měl začít ve 20:30. (sli)

Písnička, kterou si Michal Hrůza po úrazu zazpíval jako první:

Další písničky, které máme od Michala Hrůzy rádi