Návrhářka Josefina Bakošová: Díky práci, dětem a zahradničení žiju naplno

lenkakomrskova

Talentovaná módní návrhářka Josefina Bakošová, jejíž oblečení propaguje herečka Petra Nesvačilová, sídlí přímo v centru Prahy na Senovážném náměstí. Společně s manželem, designérem Petrem Bakošem, vede galerii Harddecore a své tři dcery tak vychovává v inspirativním prostředí. Kromě práce a rodiny ale žije i "zahradničením" na dvorku. "Zahradničení mě dostává do vnitřního klidu. Vlastně nakonec nic moc nevypěstuji, ale když utrhnu těch pár lístečku polníčku a dám je holkám na chleba, mám pocit naprostého štěstí," říká.

Kdy se v tobě probudil zájem o módu?
Asi během studií (alternativního a loutkového herectví, pozn, red.) DAMU, kdy jsem dělala především kostýmy na představení, to mě začala bavit hra s tvary a barevností. Samotný obor móda mě předtím nijak zásadně neoslovil, ale už na střední škole, kde jsem studovala grafický design, mě bavilo navštěvovat bazary a second handy a oblečení si pak různě přešívat.

Vystudovala jsi DAMU, věnovala ses někdy oboru?
Upřímně řečeno, to se dělo pouze na škole během studií. Možná ještě tak rok dva po jejich ukončení, ale to už jsem se víc věnovala galerii, oblečení a dětem.

Pamatuješ si na první model, který jsi vytvořila?
Určitě! Byly to zavinovací kalhoty s širokým páskem na zavázání, trochu japonský styl.

Kdy jsi začala uvažovat, že založíš vlastní značku?
Všechno se vyvíjelo postupně. Původně jsem vymýšlela malé kolekce – co kus, to originál, žádné velikosti. Asi po roce jsem se spojila s kamarádkou a spolu jsme založily značku Chi-Chi. Tehdy vznikla jedna kolekce, kterou jsme pod tímto názvem prezentovaly na Designbloku. Potom už jsme šly každá svou cestou, i když mně zůstal název Chi-Chi. Loni jsem ho však opustila a nyní pracuji jen pod svým jménem.

Kolikrát ročně děláš kolekce? Pověz mi o té aktuální.
Snažím se dvakrát do roka, vždy na podzim/zimu a jaro/léto. Momentálně jsem představila kolekci Spring Summer 2015, v níž je hodně šatů, košil a kabátků. Barevně je velmi jemná, něžná, ženská.

Přemýšlela jsi, že by ses pustila i do pánské módy?
Už jsem se do ní dokonce pustila. Před dvěma lety, v rámci kolekce Laně a Vlci, vznikly první pánské kabáty a saka. Momentálně na pánských modelech opět pracuji a baví mě to. Hlavně proto, že jsem navrhla modely pro Davida Kollera k jeho turné. Docela mě ta spolupráce nadchla a rozhodla jsem se, že se pánské modely objeví i v mé nové kolekci.

Dlouhodobě je tváří tvé značky herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová. Jak jste se daly dohromady?
S Péťou jsme se seznámily v galerii díky mým modelům a hned jsme si padly do oka. Ze začátku jsme měly pracovní vztah, brzy se z nás však staly kamarádky.Moc si toho, co Petra dělá, vážím.

Koho ze známých osobností kromě Petry oblékáš?
Báru Polákovou
, které mé modely moc sluší. Kromě Báry neoblékám nikoho úplně pravidelně, ale některé mé věci nosí Lenka Krobotová, Ivana Chýlková nebo Martha Issová.

Koho bys ráda oblékla?
Cate Blanchettovou
.

Co sama nosíš? Návrhářky nezřídka sahají po černé, jak je to u tebe?
Nosím pohodlné oblečení, příjemné, ale elegantní. Černou barvu mám nejraději. Cítím se v ní nejlépe, alespoň prozatím; ale věřím, že se to časem změní. Často nosím i své věci.

Jaký máš vztah k barvám? Na tvých modelech jich tolik nenajdeme.
Mám ráda barvy, na ulici mě vždycky mile překvapí barevné modely. Nicméně sama stále inklinuji k černé, šedivé a bílé.

Co pro tebe znamená styl? Kde si myslíš, že lidé nejčastěji dělají chybu?
Nejlepší je, když má člověk na sobě něco, co vypadá přirozeně. Když je vidět, že si na nic nehraje. Přirozenost oceňuju fakt hodně a vlastně mě pak nějaký styl moc nezajímá. Podle mého názoru jde velmi rychle rozpoznat, jestli se někdo obléká podle sebe nebo na základě nějakých módních návodů. To je vždycky trochu kostrbaté a nepřirozené.

Kteří návrháři jsou pro tebe inspirativní?
Moc se mi velmi líbí věci od Stelly McCartney, Husseina Chalayana a od značky COS (Collection Of Style –  pozn. red.).

Provozuješ galerii Harddecore. Dřív to ale byla vlastně i dílna.
Projekt galerie jsem začala vymýšlet už ve škole. Toužila jsem otevřít prostor, ve kterém se budou prezentovat kolekce mladých a ještě docela neznámých designérů s tím, že část prostoru bude věnovaná samotné tvorbě. Fascinovala mě představa, že lidé z ulice uvidí velkou výlohu s pracovním procesem na straně jedné a vyrobeným produktem na straně druhé. První tři roky jsme tak skutečně fungovali, byl to ateliér spojený s galerií. V Harddecore se zaměřujeme na módu, šperk, sklo, porcelán a světla.

Tvůj manžel Petr Bakoš se také věnuje designu, i když v jiné oblasti. Konzultujete spolu své návrhy?
My si do ničeho nemluvíme, ale rádi si o svých věcech popovídáme a společně je konzultujeme, což si myslím, že je přínosné pro oba.

Máš hodně napilno zvládnout práci a rodinný život s dětmi?
Máme tři dcery, takže žiju v celodenním zmatku a chaosu. Snažím se zvládnout všechno, i když, upřímně, někdy propadám panice. Ale rozhodně jsem spokojená, je to život naplno!

Čemu se ještě ráda věnuješ?
Miluju cestování, chození do galerií a na výstavy. To si opravdu užívám. Na dvorečku si taky pěstuji bylinky a nějakou zeleninu. Zahradničení mě dostává do harmonie a vnitřního klidu. Vlastně nakonec nic moc nevypěstuji, ale když utrhnu těch pár lístečku polníčku a dám je holkám na chleba, mám pocit naprostého štěstí!

Jaké jsou momentálně tvé cíle, módní i nemódní?
Vypěstovat medvědí česnek. Teď jsem si ho pořídila a jeho chuťové vlastnosti i obsah vitamínů mě natolik nadchly, že bych taky ráda něco sklidila. V módním světě aktuálně připravuji projekt s dětmi. Máme přání oslovit jednu krásnou a výjimečnou ženu se třemi ratolestmi. Tak doufám, že to vyjde!