Nebe nahráli slušné popové písničky. Chybí jim ale duše

josefmartinek

Říkají jim Malí Richardové a ani na druhé desce Než se rozední se havířovská kapela Nebe nedokázala ze stínu populárního Kryštofu vymanit. Dělali, co mohli: natočili vkusné popové písničky s pěknými aranžemi, jenže pořád znějí jako béčko Kryštofa. A jejich skladbám chybí duše.

Rádiovým hitem Než se rozední  si Nebe vytvořili důstojnou pozvánku na své druhé stejnojmenné album, kterým se chtěli oprostit od poznámek, že jejich tvorba až moc čerpá inspiraci od úspěšnějších kolegů Kryštof. Jenže už samotný singl, byť je v rámci české rádiové produkce celkem příjemným osvěžením, naznačil, že se jim to povede jen těžko.

Recenze prvního alba Nebe
Poslechněte si Nebe v Youradiu

Právě frontman Kryštofu Richard Krajčo skupině pomáhal v jejích začátcích, na Než se rozední už ale prsty neměl – parta kolem zpěváka Petra Harazina chtěla dokázat, že se umí prosadit i bez cizí pomoci. Jenže co je to platné, když zvuk ála Kryštof je z desítky nových písniček stále hodně cítit. Ať už jsou to charakteristické aranže kytarového popu se silnými refrény nebo slovní obraty zahalené zvukomalebnou češtinou.

Nechci už být hořkým výtažkem z melasy, vrácenkou do fronty k pokladnám, který už jsou zavřený, nechci být místenkou určenou pro masy, hlavu mít nad vodou a přitom cítit se utopený, zpívá se například v písničce Vracenky. Kdyby stejná slova zněla z repertoáru Kryštofu, sedla by do něj jako pozadí na hrnec. Další Krajčovinou to zavání v závěrečné baladě Opuštění: Barevný duhy, slunce i déšť, cítím tě, ještě snad stále tu jseš, jako kouř z vodní dýmky a vůně od Chanelu mi připomínáš…

Nebi nelze upřít, že na své druhé desce nabízí vkusné, dobře zprodukované písničky se silnými refrény. Jsou ale až příliš sterilní; ani by tak nevadilo to, že se kapela drží v bezpečných mantinelech přímočarého popu, spíš zamrzí, že Než se rozední působí jako album kluků, kteří hodně touží dělat velké popové skladby, ale nedokážou jim dát to nejdůležitější – duši. Právě v tom nejvíce zaostávají za osobitým Krajčovým stylem.

Zpěvák klade slůvka a jednotlivé tóny do vět uhlazeně a jako frontman postrádá trochu charizmatu, díky kterému by skladby mohly být lépe rozpoznatelné.  Výjimku tvoří snad jen duet s Karolínou Vrbovou Meziměsto, tenněžný hlas přinesl do jinak poměrně chladně působícího alba trochu citu.

Nebe – Než se rozední
Vydavatelství: Universal Music
Seznam skladeb:
Než se rozední, Slzy, Padáky, Vteřina, Meziměsto, V jámě lvové, Pandořina skřínka, Vracenky, Vím, že tam jsi, Opuštění

Témata:,