Nejlepší policejní komedie, které vás rozesmějí

David Šohaj

Naši milí strážci zákona byli terčem všemožných vtipů snad odjakživa. A aby toho nebylo málo, podobné role se často zhostili také na stříbrném plátně. Policejní komedie se během posledních desetiletí vlastně staly komplexním filmovým subžánrem a diváci byli nadšeni. Věříme, že i příslušníci opravdových policejních sborů po celém světě se nad všemi těmi šílenými dobrodružstvími svých filmových představitelů musí pousmát. Pojďme si vybrat pár lahůdek, které se už jednou provždy staly součástí zlatého fondu komedie.

21 Jump Street (USA, 2012)

Tenhle snímek nás přesvědčil, že originální a nápaditou policejní komedii můžete udělat i dnes. Schmidt (Jonah Hill) a Jenko (Channing Tatum), dva spolužáci z policejní školy, spolu vytvoří tým, který má za úkol v utajení pracovat na americké střední škole. Oba vypadají velmi mladě, poměrně snadno tedy zapadnou. Jejich naprosto odlišné nátury je ale doběhnou a jejich přátelství čeká i nejedna těžká zkouška. Nakonec vše ale dobře dopadne a oni se stanou hrdiny. Film se stal natolik populárním, že hned v roce 2014 jsme se dočkali také pokračování s názvem 22 Jump Street.

Křižovatka smrti (USA, 1998)

Jackie Chan a Chrus Tucker tvoří záchranný tým snů. Jeden z nich je policejním detektivem, který byl nasazen na případ únosu dcery jednoho čínského velvyslance. Jeho rodinný přítel se ovšem na tomto vyšetřování chce opravdu vehementně podílet. Společně je čekají spletitá dobrodružství, nekonečné šílené honičky, a především spousta zábavy. I když jsme docela rádi, že to všechno můžeme sledovat jen na televizní obrazovce.

Jednotka příliš rychlého nasazení (Velká Británie / Francie, 2007)

Nekonečná směs humoru (britského) a bizarních zápletek představily žánr policejní komedie v úplně novém světle. Seržant Nicholas Angel (kterého ztvárnil Simon Pegg) zanechal v dějinách londýnské policie opravdu zářnou stopu. Je zkrátka člověkem na svém místě. Paradoxně je ale příliš dobrý a jelikož ostatní z jeho jednotky vedle něj vypadali jako amatéři, byl nakonec přeložen. Rovnou do zapadlého malého městečka Sandford. A i když to ze začátku vypadá, že tady žádná zajímavá dobrodružství nečekají, vše se brzy otočí.

Policejní akademie (USA, 1984)

Asi první snímek, který si většina z nás pod pojmem „policejní komedie“ vybaví. Když se starostka jednoho nejmenovaného amerického města rozhodne, že je potřeba vnést do policejních řad čerstvý vítr a otevře zbrusu novou policejní školu, nemá nejmenší tušení, co bude následovat. Zdejší sebranka zájemců o výcvik je totiž opravdu netradiční. Korunu tomu celému nasadilo skvělé herecké obsazení se jmény jako Steve Guttenberg, Kim Cattrall nebo Bubba Smith. Tento film plný extravagantního humoru se u diváků po celém světě dodnes těší velké oblibě a dočkal se řady pokračování, a dokonce i vlastního televizního seriálu. A nekončí to! Už příští rok se dočkáme Policejní akademie 8!

Benga v záloze (USA, 2010)

Když se na natáčení jednoho filmu sejdou Mark Wahlberg a Will Ferrell, je úplně jasné, že se dočkáme něčeho velkého. Tahle bláznivá komedie se rozhodla vnést světlo do života „vedlejších“ policajtů, kteří makají v kanceláři a nikoho vlastně moc nezajímají. Jak to ale dopadne, když právě oni se dostanou na stopu rozsáhlého zločinného spiknutí, které je opravdu dobře zakamuflované a pro ostatní tedy na první pohled nezajímavé? Pokud máte rádi i trošku ujetější humor, tenhle snímek vám určitě nesmí uniknout. SPOILER ALERT: Už jen to, že zdánlivě hlavní hrdinové v podaní Dwayne Johnsona a Samuela L. Jacksona zemřou během prvních deseti minut, dělá z filmu pěknou raritu.