Nejočekávanější animáky roku 2019

David Šohaj

Animované filmy s megalomanskou produkcí a obrovskou výpravou zažívají v posledních letech slušnou renesanci. Kde jsou ty časy, kdy George Lucas musel odložit první části ságy Star Wars na přelom nového milénia kvůli nedostatečnému technologickému zázemí... Dnes žijeme v roce 2018, kde se počítačová animace poměrně hravě vyrovná skutečnosti, které naše oko vídá každičký den. Animace je zkrátka tahounem filmového průmyslu – jasně, je drahá a náročná, ale nadšení diváků a jejich dolárky (koruny a eura) v pokladnách kinosálů po celém světě to vše hravě vyrovnají. Které budoucí (a už nyní stoprocentně jisté) kasovní trháky můžeme tedy očekávat v příštím roce?

Toy Story 4

Čtvrté pokračování kultovního Příběhu hraček se už nezadržitelně blíží. Kdo by si nepamatoval odvážného kovboje Woodyho a vesmírného dobyvatele Buzze rakeťáka s jeho ikonickým pokřikem „Do nekonečna a ještě dál!“? U Disneyho zkrátka a dobře ví, jak nalákat diváka do kina a pokračováním klasiky se přece ještě nikdy nic nepokazilo. Anebo ano? To ještě uvidíme. Na scéně by se každopádně měla objevit úplně nová hračka jménem Forky a na cestě za novým dobrodružstvím se ukáže, že dospělý svět může být pro malou hračku přece jen trochu velkým soustem.

Jak vycvičit draka 3

Další pokračování ságy o vikingském válečníkovi jménem Škyťák a jeho drakovi Bezzubkovi. Jak se Škyťák na cestě za svým snem vytvořit mírumilovnou dračí utopii setkává stále s novými a novými překážkami, uvidíme, že ne všechno, co se třpytí, bude mít nakonec až tak velkou cenu. Předchozí dva filmy se stále těší velké popularitě, bylo tedy jasné, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat.

Addamsova rodina

Kdo by neznal Addamsovu rodinu? Šarmantní Gomez, hrůzostrašná a krásná Morticia, svérázný strýček Fester a tak dále, a tak dále. Původní komiksové příběhy Charlese Addamse se během desetiletí staly tak populárními, že jedna adaptace následovala druhou. Máme tady knižní publikace, celovečerní filmy, a dokonce i televizní seriál. Nyní tedy uzrál čas na animovaný biják.

Lego příběh 2

Stavebnice Lego je bezesporu obrovským celosvětovým fenoménem. Film o postavičkách a světě sestaveném z těchto kostiček se stal mezi mladšími diváky poměrně populárním. Už v příštím roce se k nám tedy dostane pokračování. Tohle určitě není podívaná pro každého, na druhou stranu ale může být roztomilé sledovat, jak si animátoři poradili s designováním prostředí z poměrně klasické stavebnice. U prvního filmu ovšem příběh trošku zaostával za provedením a výpravou – a máme tedy pádný důvod obávat se, že ani u pokračování tomu nebude jinak. Dojem ze zpracování tady má zkrátka přednost před příběhovou linkou.

Ovečka Shaun ve filmu 2 – Farmageddon

Pokračování příběhu o rozpustilé (a roztomilé) ovečce jménem Shaun se blíží. Tohle je zkrátka ta pravá podívaná pro každého malého diváka. I dospělí si ale najdou své vtípky v kouzelně vyprávěném příběhu. Za jednoduchou příběhovou linkou se nejspíš opět bude ukrývat hned několik užitečných ponaučení do života – a ta je přece dobré si připomenout naprosto v jakékoliv době. Proč tedy jednou za čas nezajít do kina na nějakou tu oddychovější tvorbu? Co se asi na pohádkové farmě přihodí tentokrát? Trochu děsivý podtitul Farmageddon nejspíš nevěstí nic dobrého. Snad vše dobře dopadne!