O Oscara bude za Českou republiku bojovat film Fair Play

Redakce

Do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyslala Česká filmová a televizní akademie film Fair Play Andrey Sedláčkové. Film vypráví o devatenáctileté sprinterce, která se v normalizačním Československu dostane do státem řízeného dopingového programu. V hlavní roli se představila Judit Bárdos, vedle ní měly velké role i Anna Geislerová, Roman Luknár a Eva Josefíková.

„Cítím se trochu, jako bych byla nominovaná na olympiádu. Jsem ale nesmírně šťastná za všechny, kteří na filmu spolupracovali, především za Judit Bárdos a Aňu Geislerovou, bez nichž by film nebyl, jaký je. Náš film vypráví o sprinterce, ale příprava a natáčení byl spíše maratón, běh na dlouhou trať. Mezi chvílí, kdy jsem si přečetla novinový článek o státem organizovaném dopingu v československém komunistickém sportu, a natáčením uběhly čtyři roky, během nichž jsem napsala devatenáct verzí scénáře a producenti hledali na film peníze. Samotné natáčení pak byl sportovní výkon pro nás všechny,“ říká režisérka filmu Andrea Sedláčková. Průvodní melodii filmu složil Miro Žbirka.

Nominace na Oscary budou vyhlášeny 15. ledna 2015, slavnostní ceremoniál proběhne 22. února tradičně v Los Angeles. (sli)