OneRepublic počtvrté v Praze: Bezprostřední, vášniví a zábavní

KatarínaStraková

OneRepublic se včera v Praze ukázali počtvrté. A jestliže jejich loňská deska Native nikomu dech nevyrazila, koncert v O2 aréně za návštěvu stál. Byla to přecizně vypilovaná show, která ctila starou pravdu, že v jednoduchosti je krása.

Na jednoduše, přitom efektně uspořádaném pódiu včera One Republic jednoduchou, přitom funkční show. Celý koncert stál především na osobě zpěváka Ryana Teddera, jehož energie s nevídanou lehkostí přetekla do dvanáctitisícového obecenstva. Víc než zpěvem budil Tedder respekt fyzickou kondicí. Intenzita a rychlost, jakou běhal a skákal po celé ploše pódia bez jediného dechového zaškobrtnutí, připomínala místy pohyb křečka džungarského v kolečku na běhání, místy ladný běh geparda štíhlého.

Poslechněte si OneRepublic v Youradiu

Tedder působil velmi uvolněně, fanoušci v hale ocenili především jeho bezprostřední vystupování. Drobné detaily, jimiž sám sebe skopnul z piedestalu „hvězdy“ a udělal ze sebe obyčejného kluka s mikrofonem? Třeba když si při Something I Need od jednoho z kameramanů spontánně vypůjčil kameru a snímal s ní dav pod sebou, anebo když si při I Lived začal zavazovat tkaničku.

Pražský koncert One Republic měl mnoho silných okamžiků. Většinu z nich obstarala nástrojová onanie hudebníků, vyniklo zejména famózní sólo Zacha Filkinse na klasickou kytaru. Mnozí kytaristi hovoří o své kytaře jako o „milence“, Filkinsova exhibice toho byla zhmotněním. Absolvent hry na klasickou kytaru v Barceloně se před zraky všech se svým nástrojem vášnivě miloval, nevynechal ani gradující předehru.

Kromě vlastních skladeb skupiny publikum jásotem ocenilo i tři coververze hitů. Emotivní písní Stay With Me připomněli One Republic nadějného  Angličana Sama Smithe. Skladbu Budapest George Ezry odehráli nakonec trochu jednotvárně, ale hitu What A Wonderful World Louise Armstronga vtiskli duši a fanoušci byli nadšení. „Přál bych si, abych tenhle song složil já,“ posteskl si Tedder s úsměvem před tím, než začal zpívat I see trees of green and red roses too

Nejlepší moment ale přišel se skladbou Counting Stars z poslední desky Native (recenze). Za oponou, jež se po několika vteřinách prudce snesla k zemi, rozezněla kapela její první tóny a fanoušci propukli v bouřlivý jásot. V záři tisícovek rozsvícených displejů smartphonů ukázali hudebníci drive a zpěvák polohu, v níž mu to nejvíce sluší. 

Pěvecky se totiž Ryan Tedder velmi často pouštěl na příliš tenký led, který pod ním často popraskal. Zejména v dlouhých vysokých tónech nedokázal kočírovat intonaci a hlast mu mnohdy ujel minimálně o půltón jinam. Publikum mu to ale rádo a rychle odpustilo, a tak například poslední refrén Stop And Stare, v níž byly jeho snahy o hlasovou kreativitu ve výškách nejmarkantnější, za něj odzpívala O2 arena.

One Republic
Praha, O2 arena, 15. listopadu 2014

 

Témata:,