Pes Bolt – hrdina bez superschopností


Některý film je jako obraz, který koupíte přímo od malíře. Jiný je jako krajinka dotvořená zlatými třpytkami nebo blikajícími růžovými koníky, kterou koupíte na tržnici. A pak jsou tu zarámované reprodukce či sériově dělané fotky. Není to kýč, je to hezké, jen to postrádá osobitost – tu ale autor nahrazuje výborně zvládnutým řemeslem a obecnou líbivostí. Do této kategorie spadá i Bolt – pes pro každý případ.

Po roztancované juchandě High School Musical se do českých kin dostává další animovaný film z Disneyovy továrny. Roztomilý pes Bolt nade vše miluje svou paničku, dětskou hvězdu Penny. Je jejím parťákem v úspěšném seriálu, chrání ji proti zlotřilému Muži se zeleným okem a jeho kočičím pomahačům. Boltova životní zkušenost se ale omezuje na filmovou roli, kterou pokládá za realitu.

Podívejte se na Bolta a jeho trampoty

http://www.youtube.com/watch?v=aDWPsoKQoOs

Bolt by asi klidně dožil svůj život před kamerami. Jednoho dne se však vinou nepozornosti pošťáka ocitne na druhém konci Ameriky. A tak začíná jeho život „on the road“  – a hlavně bolestné procitnutí z domnělých superschopností. Cestou posbírá velmi obskurní společnost. Micka, kočka s proříznutou pusou a nedůvěrou k lidskému pokolení, s ním zpočátku cestuje proti své vůli jako rukojmí. Právě konfrontaci těchto charakterů si určitě užijí všichni ti, kteří někdy vedli debatu, zda je lepší kočka, nebo pes. Posléze k dvojici přibude ještě Bivoj, obtloustlý křeček ve skleněné kouli, sršící absurdními a vtipnými hláškami (jedná se o nejzábavnější postavu filmu).

Kamarádství na život a na smrt
Tvůrci filmu Bolt – pes pro každý případ sází na starý prověřený motiv kamarádství na život a na smrt a na známou pravdu, že kamarád do nepohody může být právě ten, kdo vás na začátku neskutečně štve. Zajímavějším motivem je Boltova nejistota ohledně lásky jeho paničky. Opravdu ho má ráda, nebo to všechno jen hraje? Jaká škoda, že nám tuto otázku tvůrci zodpoví ihned a že nás nenechají aspoň malinko na pochybách.

Aby nedošlo k omylu: Bolt není špatný film. Naopak. Scénář Nathana Greno je velmi dobře napsaný, film animačně výborný, najdete v něm zábavné momenty (mimo zmíněného Bivoje třeba postavy holubích agentů). Děti tu mají svého roztomilého pejska, rodiče se zas můžou bavit karikaturou osob showbyznysu. Díky spolupráci se studiem Pixar se děj netopí v dětinském patosu, ke kterému má studio Walta Disneyho neovladatelné sklony. A celý film by mohl sloužit jako příručka pro animátory, jak zvládnout zvířecí pohyby.

Je to prostě další z řady podobných filmů: se stejnou výtvarnou stránkou, se stejně uměřenými dávkami emocí, mravního ponaučení a vtípků. Koláč upečený podle stejného receptu ve stejné formě. Parádně vytvořený produkt filmového průmyslu. 

Bolt – pes pro každý případ
USA, 2008, české znění
Režie: Chris Williams, Byron Howard
Včeském znění: Saša Rašilov, Hana Ševčíková, Pavel Tesař, Pavlína Dytrtová