Petr Fiala z Mňágy: Vysněná coververze? Od Paula McCartneyho

Hana-Slivova

Mňága a Žďorp zpěváka a skladatele Petra Fialy (48) slaví 25. narozeniny. Pro sebe i fanoušky nachystal Fiala na duben originální Dáreček, dvojCD coververzí vlastních písniček. Neodmítl skoro nikdo z oslovených, od Tomáše Kluse a Xindla X přes Monkey Business až po WWW nebo Prago Union. Nejoriginálněji se ale k projektu postavili Midi Lidi, kteří nahráli zbrusu novou písničku v mňágovském stylu. Podle Fialy se trefili dokonale.

Co jste si pomyslel, když jste poprvé slyšel písničku Pete Best od Midi Lidi?
Petr Fiala:
Poslouchal jsem ji ve své pracovně, a když začal text, zeptal jsem se ženy Zuzany, která že moje písnička to je? Máchla rukou, prý asi nějaká Mňága . Líbí se mi, je to dokonalý soupis všech klišátek, která jsem kdy použil. Mám ale pocit, že je moc dlouhá.

Podle reakcí na zveřejněné ukázky z chystané desky se zdá, že právě Pete Best je zatím nejoblíbenější.
My se ji samozřejmě naučíme a budeme ji na koncertech hrát.

Poslechněte si Mňágu a Žďorp v Youradiu

Je vždycky lepší být Ringo Star, anebo je někdy dobré si zkusit i roli Peta Besta?
Kdo by chtěl být Pete Beeeest! Nikdy! Ani na chvilku. Jedině Ringo.

Jak vlastně celé sestavování seznamu skladeb a kapel, které na dvojCD svou coververzí přispějí, probíhalo?
Zas taková dřina to nebyla. Kapely – nakonec jich bylo asi sedmatřicet – jsem oslovil loni v zimě. Někdo hned věděl, kterou skladbu chce předělat, a když nebyla volná, prostě si vzal jinou. Všichni ode mě měli svolení, že s písničkami si můžou dělat, co chtějí.

Kdo na vaši žádost o coververzi reagoval nejpřekvapivěji?
Volal jsem i lidem, kterých si hodně vážím nebo které zas až tak neznám, takže jsem byl docela překvapený, když souhlasil třeba Lou Fanánek ze Tří sester. Hodně mě překvapil i Xindl X, kterého jsem znal jen z pořadu Ladí neladí, kde na mě působil nepřístupně. Jeho coververze Něgdy přišla hned. Jediný, kdo odmítl, byli Horkýže Slíže. Prý by to udělali s radostí, ale už tehdy věděli, že první volno budou mít letos v dubnu.

Co by Horkýže slíže bývali předělali?
Věděl jsem, že by udělali Klec v kleci. Maji ji rádi a vždycky, když spolu hrajeme, se ptají, jestli ji dáme.  

Která písnička šla nejvíc na dračku?
Nejlíp jim bylo.

Což je druhá nejposlouchanější skladba od Mňágy na YouTube. Souvisí podle vás její popularita s častým výběrem?
Řekl bych, že jo. Loni se Monkey Business tuhle písničku naučili a pozvali mě, abych si ji s nimi na jednom koncertě zazpíval. Měla úspěch, a kapela mi pak říkala: "Co my po tomhle máme hrát? Vždyť ty naše věci jsou proti Nejlíp jim bylo blbosti!" Hoši mají holt smysl pro humor. Někdy člověk prostě napíše písničku, která je krátká, srozumitelná, má melodii. Hudebníci nejsou blbci a všimnou si toho; když zpracováváte něco, co je dobré, není už to pak taková dřina. Tři sestry s ní třeba neudělaly vůbec nic, jenom ji zrychlily.  

Líbí se mi, jak se ve verzi od Tří sester násobí jednoduchost originálu.
S Mňágou jsme pak zjistili, že Nejlíp jim bylo by nikdo jiný předělat nemohl. Nevím, v čem je Fanánkovo kouzlo, ale já mu taky podléhám. Fanánek dělá různé věci na hraně, muzikály, ale u něho mi to absolutně nevadí. Má prostě charisma. A je chytrý.

A Katova verze Některých otázek, do které si přidal svůj typický asociační vodopád slov?
Mám Kata strašně rád. Říkal jsem si, že když do toho nepůjde, na celý projekt se vykašlu, protože Kata považuju za široko daleko to nejlepší, co u nás je. Když si teď najdu písničky, co dělal ještě s Chaozzem, říkám si, jak už tehdy to bylo dobré a chytré.

Chybí na desce nějaká písnička, kterou byste si přál?
Myslel jsem si, že někdo sáhne po Matahari; je svižná a na koncertech je při ní vždycky největší řežba. Třeba Magor ze Tří sester mi říkal, že když jednou jeli na festival, Matahari slyšeli už z dálky, zastavili auto a poslouchali.

Objeví se na dvojalbu i Písnička pro tebe a Měsíc, což jsou na YouTube další nejoblíbenější skladby od Mňágy?
Písničku pro tebe udělal Čechomor, Měsíc Tata bojs. Ti vymysleli úžasnou, vyprázdněnou verzi. Když jsme si ji se ženou doma pouštěli, říkala mi, že jestli z tohohle na podzimních koncertech s Milanem a Mardošou neuděláme drum´n bass na dvě basy a dvoje bicí, mám padáka.

http://www.youtube.com/watch?v=1jcHM1J-t6s

Je to realizovatelné?
Je zajímavé, že v každé kapele vždycky funguje dvojice. Milan a Mardoša v Tata bojs nebo třeba Roman Holý a Matěj Ruppert v Monkey Business. Na koncerty chceme pokaždé pozvat onu dvojici, a buď se naučíme jejich verze, nebo oni se naučí naši anebo se naučíme něco úplně jiného.

Jak jste se dostali ke spolupráci s kapelou Listolet ze Zlína, kteří předělali Chceš mě, chci tě? Poprvé jsem o ní slyšela až od vás.
Ani my jsme před tím Listolet neznali. Rovnou mi totiž poslala drzý mail, že udělala taky jednu coververzi – stejně jako Monkey Business Chceš mě, chci tě. Prý jsme tu skladbu kdysi odflákli a ona si zaslouží daleko víc. „Tak jsme do ní přisypali listí,“ napsali. Hned jsem si ji pustil a přeposlal zbytku kapely, který mi pak volal, že ji na desku určitě musíme zařadit. A co že prý to je za skupinu. Odpověděl jsem jim popravdě: Jak to mám vědět?

Jaké další méně známé kapely se na desce objeví?
Třeba slovenští Vrbovskí vítazi či Živé kvety, z českých pak projekt The Fakes Pavla Kučery. Když mě oslovil, uvědomil jsem si, že jsem od něj nikdy před tím žádnou nahrávku neslyšel.

The Fakes hrávají na večírcích…
…vím, s mašinkami. V dobrém slova smyslu to beru tak, jako když si hrajou děcka. Když jsme začínali, nejdůležitější bylo vymyslet nějaký pásek, který bychom mohli pouštět před koncertem. Nahráli jsme si nesmysly z komunistických rádií a sestříhali jsme je, aby dávaly ještě větší nesmysly. Pouštěli jsme to plnému sálu a přes oponu se dívali, co se děje.

Měli jste v kapele nějaké spory ohledně jednotlivých jmen?
Celé jsem to dával dohromady sám. My jsme obyčejná kapela a kluci by si nikomu zavolat nedovolili, kdežto já jsem drzej a je mi to jedno, vezmu telefon, seženu číslo na paní Žbirkovou, ta řekne, že Miro nemá čas, já jí poděkuju, nechám pozdravovat Mira a neřeším to. Je ale fakt, že kapela přispěla třeba tím, že mi připomněla kapelu Květy. Nebo Ty Syčáky. Na ně jsem zapomněl.

Měla kapela s nějakou coververzí problém?
Trochu se – hlavně mezi kytaristy – řešilo Chceš mě? Chci tě! od Monkey Business. Už si na ni všichni zvykli, ale je to fakt strašné disko. U spousty kapel jsem si všiml, že na svých deskách jsou až příliš svázané tím, co se od nich čeká. Ale když se mají pustit do coververze, odvážou se a dělají si, co chtějí.

Dozvídáte se skrze všechny ty coververze také něco nového o sobě?
Jasně, třeba The Fakes vložili do své verze 17B čtyřverší „myslel jsem, že jsem zapomněl“ (text si vymyslela zpěvačka Johana Švarcová, pozn. red.) Pomyslel jsem si, jak je možný, že jsem to tam tehdy nedal sám? Oni zvýraznili přesně to, co jsem měl při psaní udělat já. A Monkey Business, kteří do Chceš mě? Chci tě! vložili kytarový riff a zpívají tam „někde musí být ráj“. Dřív bych si to jenom pomyslel, ale do písničky bych to asi nedal. Anebo na konci Salám – banán od Tomáše Kluse zazní změť jakýchsi bordelů, z níž vyleze hlas, který zpívá „zůstal jsem na zemi sám“. Zní, jako by to byl můj hlas. Absolutně nechápu.

Kdybyste si mohl vybrat jednoho muzikanta, aby nazpíval jakoukoliv vaši písničku, kdo by to byl?
Paul McCartney
. A do výběru bych mu nekecal.

Témata:,