Pozor! To, že kočka přede, neznamená, že je šťastná! Proč to teda dělají?

Pavla Gabrhelíková

Jen málo co je tak uklidňující jako předení kočky. Rytmický zvuk jemných vibrací svádí ke spánku a pohled na skoro spící kočku dopřává pocit naprosté relaxace. Nechceme vám to kazit, ale předoucí kočka nemusí být nutně šťastná kočka...

Podle Leslie Lyons z Fakulty veterinární kliniky Kalifornské univerzity je to projev jakékoliv výraznější emoce. Kočka může být lehce nervózní a snaží se vrněním uklidnit, nebo se rozvibruje z čisté spokojenosti.

Koťata začnou vrnět už dva dny po narození. Behaviorální psychologové zabývající se zvířaty tvrdí, že je to proto, aby mámě sdělila, že je všechno v nejlepším pořádku. Předou ale i staré, moc nemocné nebo umírající kočky. Existuje teorie, že se kočky předením uzdravují.

Vědci přišli na to, že velké šelmy, které nemohou řvát, umějí příst. To znamená, že můžete slyšet příst například pumu, geparda nebo horského lva.

Pravdou je, že předení nemá žádný nebo naopak spoustu důvodů. Nevadí, uvěřte tomu, že je vaše kočka happy a užívejte si příjemných vibrací.